FANDOM


Čuhýř
Vědecká klasifikace
Nadříše: jaderní (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: čuhýř (sigerae)
Binomické jméno
Sigeraus officinalis


Popis Editovat

Čuhýř je jednoletá bylina rostoucí planě na okrajích lesů. Od nepaměti se používá v lidovém léčitelství. Sbírá se od jara do podzimu nebo od podzimu do jara, jak je komu libo.


Užití Editovat

Čuhýř se používá proti uřknutí, uhranutí, moribundu, cikánské kletbě, důsledkům mzí, rýmičce a beďarům na prdeli. Výzkumný tým Necyklopedie získal informaci, že mast z čuhýře používala i babička Eden Mor na Prsa. A důsledky se projevují ještě ve třetí generaci. Dnes se z něj připravuje čaj v těchto základních koncentracích:

  • macerát (do 10 %)
  • horký večerní čaj (do 30 %)
  • silný večerní čaj (50 - 60 %)
  • magorák (90 %)


Sběr Editovat

Sbírat možno kdykoli během vegetačního cyklu. Pokud však má mít správné účinky na zdraví i geopatogenní, zóny je nutné jej trhat směrem od severu na jih a nejpozději 29 dnů před úplňkem. V určité dny v roce má mimořádný obsah účinných látek. Například oddenek je neúčinnější [[14. března, listy pak 13. září, když začínají mít narezlou barvu.


Účinné látky Editovat

Obsahuje zejména prdík, tvrdík a hoaxium.

Sarracenia flava
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřEjakulyptusHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí