FANDOM


Tenia solium scolex

Ascaris lubricoides

Škrla je závážná psychická nemoc, přenášená na člověka cizopasníky škrlavkami dutými (Ascaris lubricoides) z řádu Škrlavky (Ascaroidea).

Škrlavky jsou hlístice vřetenovitého těla, se třemi pysky u vyústění kloaky. Samečkové jsou ozbrojeni většinou dvěma zvláštními vysunovatelnými osténky čili spikulami, které vyčnívají do kloaky, společného vyústěni střeva a pohlavních orgánů. Cizopasí ve střevě obratlovců včetně člověka. V současnosti jsou škrlavky jsou rozšířeny celosvětově, v aktuálních vědeckých studiích je popisována jejich populační exploze v okolí Brna, Ostravy a v Kanadě.

Vlastní onemocnění je způsobeno gramnegativní tyčinkovitou bakterií Skrla pestis. Onemocnění má dvě formy - rektální (té se říká hnědá smrt) a bubonickou (lidově anička).

  • Forma bubonická je na člověka přenášena škrlavkami, které se infikovaly na nakaženém hlodavci, obvykle kryse nebo praseti. Po kousnutí infikovanou škrlavkou dochází ke zhnědnutí kousance, poté se objeví boule v oblasti mízních uzlin.
  • Forma rektální se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější. Působí velice rychle a neléčena má nevratné následky.

Zajímavostí je, že v průběhu těhotenství byla zaznamenána migrace šrklavky z matky na plod.

Projevy nemoci Editovat

Postižené osoby obvykle přijímají jako základní mentální vzorec chování, ve kterém lidem v okolí vnucují myšlenku, že všechno dělají úplně špatně. Jediná pravá cesta je přijmout názory nakaženého nebo například Ježíše, kteří všechno napraví.

Další projevy nemoci:

Boj proti škrle Editovat

Dosavadní výsledky vědeckého úsilí na poli boji proti škrle jsou stejně neuspokojivé, jako u španělské chřipky z druhé dekády 20. století. Vědecký tým Necyklopedie přijal účast na probíhajícím výzkumu nemoci.

Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti