Švýcarsko

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Švýcarská konfederace
Schweizerische Eidgenossenschaft

Confédération suisse
Confederazione Svizzera
Confederaziun svizra
Confœderatio Helvetica
Švýcarské spříseženectví
Švýcarské přísahové soudružství

ZnakSvycarak
Flag of Switzerland2
Milka

národní zvíře, slon druhu Milka

státní zřízení:konfederace (26 kantýn)
hlavní město:Nádražní bufáč v Olten
jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština
náboženství:katolické, evandělické
KARTE schweiz sprachen
prezident:každý rok jiný
král:Roger Federer
hymna:Schweizerpsalm
měna:Švýcarský frank
národní jídlo:Ementál ze sloního mléka

[editovat] Strojírenství

Swis nuz

Vyspělé švýcarské strojírenství je založeno především na výrobě univerzálních švýcarských nožů. Používá je nejenom švýcarská armáda, ale i civilisté. Mezi výsuvné inovace letošního léta patří:

Podrobnější údaje naleznete v článku Švýcarský nůž.

Známým vývozním artiklem jsou i švýcarské hodinky, které se téměř vyrovnají sovětským hodinkám značky Raketa.

[editovat] Zemědělství

Švýcarské hory jsou jako stvořené pro specifický extenzivní druh hospodaření. Švýcarským vědcům se podařilo vykřížit mimořádný druh slona, fialového strakáče Milka. Jsou to potomci Hanibalových slonů, kteří překročili Alpy. Slonice pasoucí se na květnatých alpských lukách dávají až 250 litrů mléka denně. Z mléka se pak vyrábí vyhlášené sýry. Jediným problémem je jejich častá děravost.

Selinurse

Švýcaři se ke svým národním symbolům hrdě hlásí

[editovat] Historie

Alpy byly odedávna obydleny drsným keltským kmenem Helvétů. Živili se pastevectvím dobytka (například prasoovcí a prasokoz, ovšem zajíce sovětského tehdy ještě neznali) a přepadáváním pocestných, ale moc jim to nevynášelo. První setkání s vyspělou civilizací zažili při Hanibalovu přechodu přes Alpy. Díky slonům, které zde Hanibal zanechal, mohli pozvednout úroveň svého pastevectví, navzdory tomu, že se nezdařily pokusy o jejich zkřížení s prasopsy.

Rostoucí bohatství Helvétů přilákalo všelijaké dobyvatele a uchvatitele. Zatímco Římanům se neubránili, o tisíc let později byly snahy Habsburků ovládnout Švýcarsko marné. Švýcarský geroj Vilém Hotel totiž šípem sestřelil jablko, které Rudolf Habsburský hodil po jeho synovi. Díky tomu byla zemská gravitace objevena až o několik set let později a Švýcaři tak mohli nadále pobíhat po horách, aniž by jim hrozilo zřícení.

Švýcarští vojáci se v té době stali nejnebezpečnějšími v Evropě. Bojovali proti Čechům, papežům a Turkům, kde bylo zrovna potřeba. Při jedné ze svých trestných výprav na východ došlo k pokusu o anexi Slovenska (o čemž vypovídá i návrh na nový státní znak), sestrojili nebezpečnou zbraň - halapartnu, též zvanou partyzána. Když halapartna zastarala, prohlásili se za neutrální stát.

Banderaneutrex

Návrh státního znaku Slovenska po anexi švýcarskými halapartnisty

[editovat] Geografie

Ke Švýcarsku také patří římská kolonie zvaná Vatikán, kterou za použití halaparten obsadili švýcarští gardisté a dosud nikdo nebyl schopen je z Vatikánu vyhnat, což svědčí o neuvěřitelné účinnosti dnes již laserových verzí těchto tradičních zbraní.

Další švýcarskou kolonií je od 19. století Českosaské Švýcarsko. K čemu je Švýcarům užitečná, to nikdo nezjistil.

[editovat] Bankovnictví

Země je také jednou z největších světových nalezišť tzv. židovského zlata, které si zde uložili váleční zločinci a pak na ně zapomněli.

[editovat] Armáda

Milka 2

Organizace

  • Skupina armád Sever (Heeresgruppe Nord) - u hranic s Německem
  • Skupina armád Jih (Gruppo d'armate sud) - u hranic s Itálií
  • Skupina armád Západ (Groupe d'Armées de l'Ouest) - u hranic s Francií
  • Skupina armád Východ (Heeresgruppe Ost) - u hranic s Rakouskem a Lichtenštejnskem
  • Švýcarská flotila (Schweizer Flotte)
  • Švýcarské letectvo (Schweizer Luftwaffe)

Akce švýcarské armády:

[editovat] Základní slovíčka a fráze

  • Mein Luftkissenfahrzeug ist voller Aale = Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • Mon aéroglisseur est plein d'anguilles = Mé vznášedlo je plné úhořů.
  • Il mio aeroscivolante è pieno di anguille = Mé vznášedlo je plné úhořů.

[editovat] Známá úsloví

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoRepublika Tercie ASlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Točící se svět

AsieČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMongolskoOnánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTurecko

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieMoravská Jihovýchodní AfrikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaSúdán

AmerikaKanadaGrónskoJamajkaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánGighaHavajKrakoziaKrálovství kněze JanaNový ZélandPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleňHněď

uncyclopedia