Biodiverzita

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Trideny odpad.JPG

Barevné kultivary popelnice plastové.

Biodiverzita či biologická diverzita (angl. Biological diversity) je buď rozmanitost všemožných biologických druhů, nebo rozrůzněnost života v přírodě, nebo obojí. Lze ji definovat různě, na rozmanitých úrovních, nebo i jinými slovy, jak už to u tak složitých rozrůzněných věcí bývá.

[editovat] Varování

Tatry.jpg

Příklad pokojného soužití různých druhů – pospolu jsou zde letní i zimní, přední i zadní, pravé i levé.

Biodiverzita je ohrožena. Je třeba nebýt lhostejný a začít bít na poplach! Je nutno zabránit všem formám narušování a úmyslného zmenšování biologické rozmanitosti, jehož jsme žel občas někdy svědky. Je nejen politováníhodné, ale i odsouzeníhodné, že v některých málo odlehlých, civilizovaných částech světa probíhají dosud takové trestuhodné zločiny, jako je hubení hmyzu, někde válka se šváby či válka s čolky, nebo dokonce použití atomové bomby na velryby.

Dokonce mnohé státy a nadnárodní korporace cíleně rozdmýchávají další kola zbrojení a vyvíjejí biologické zbraně hromadného ničení, jako jsou různá antibiotika, antivirotika, pesticidy, fungicidy, antropocidy a jiné biocidy. Zcela nezodpovědně se snaží na základě pochybných kritérií cíleně vyhubit mnoho druhů a variet, namátkou jmenujme maličké bezbranné původce ptačí chřipky, prasečí chřipky, mexické prasečí chřipky, koňské chřipky, španělské chřipky, španělské ptačí chřipky, obyčejné chřipky a dalších. Je zneklidňující, že k likvidaci živých tvorečků jsou zneužívány i různé antivirové programy. Nedopusťme vybíjení našich nejmenších souputníků na tomto světě!

[editovat] Teorie

Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí“.

Wikipedie, o biodiverzitě (jakkoli se jindy mýlí)

Také Ježíš nás důrazně nabádá k toleranci všech rostlin na polích. Sice křesťané míní, že jde o podobenství a Ježíš zde mluvil o nezabíjení nevěřících, ale jistě můžeme spolu s biblickými literalisty Ježíšova slova chápat i doslova:

Ne, nevytrhávejte plevel!!! Nechte plevel a pšenici, ať si rostou spolu…

Ježíš, o koukolu mezi pšenicí (Bible, Matouš 13, 29–30)

Lidstvo proto proklamuje, že se snaží o zachování, ochranu a rozšiřování biologické různorodosti. Každý biologický druh, ať již je v jakékoli fázi vývoje, má právo na život a nesmí být jakkoliv diskriminován, ať už z důvodu své velikosti, barvy či užitečnosti.

[editovat] Výzkum

Klimatické pásy:   mírné pásmosubtropy
Biomy:   tundrapoušť
Ekokecy:   biodiverzita
Bazina.jpg


Zajisté stěžejním úkolem současné vědy je bojovat nejen za plné zachování, ale i zvýšení druhové rozmanitosti. Je třeba ocenit usilovnou a upřímnou snahu mnoha poctivých vědců, kteří se snaží obohatit svět o nové biologické rody, druhy, odrůdy a kultivary. Předním průkopníkem (a občas i kopáčem) na jednom z polí, jmenovitě na poli řepném, je světoznámý vědec Dr. Thomas, který usiluje o vyšlechtění dalších barevných a chuťových kultivarů této okopaniny, řepy žluté a řepy solné (Beta thomasensis var. flavum & salsa). Mnozí další vědci bádají na dalších polích, hledají nové cesty a pro šíření svých myšlenek i nových virů používají i internet.

[editovat] Ochrana

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Biologická diverzita na české Wikipedii.
Hopsající Wikipedie.gif

Odhoďme všechny předsudky a začněme konečně na všechny živé organismy hledět jako na rovnocenné a hodné ochrany. Pozornost lidí všech ras a barev pleti si jistě zaslouží nejen žlutá zimnice, černý kašel a Bílá nemoc, ale i podnětná Zelená míle.

[editovat] Ohrožené druhy

Jako memento a varování uvádíme soupis všech ohrožených tvorů, který však zdaleka není úplný:


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČuhýřHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí
Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVegetariánstvíVPDSPZávislost na mobilu

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrtiWindows

Politici

Andrej BabišPavel BělobrádekEdvard BenešPavel BémJan Berwid-BuquoyLeoš HegerVasil BiľakJana BobošíkováJiří ČunekJiří DienstbierJiří Dienstbier mladšíAlexander DubčekJan FischerKlement GottwaldVáclav HavelGustáv HusákKateřina JacquesMilouš JakešZdeněk JičínskýMarie KabrhelováMiroslav KalousekMiroslav NovákJan KavanVáclav KlausKristýna KočíEvžen KoksMartin KonvičkaKrakonošKatedřina KrasnováStanislav KřečekDana KuchtováIvan LangerHelena LangšádlováFrantišek LaudátStanda LokotkaPetr NečasTonny NewotneyTomio OkamuraRoman OnderkaVlasta ParkanováJiří ParoubekKarolína PíkováDavid RathCarda RetardaKarel SchwarzenbergBohuslav SobotkaMartin StropnickýVladimír ŠpidlaZdeněk ŠkromachRadovan ŠteinerJaromír ŠtětinaJan ŠvejnarVlastimil TlustýLubomír ZaorálekAntonín ZápotockýMiloš ZemanZedník Aleš

zahraniční: Donald TrumpJásir ArafatGeorge W. BushArturo CallienteAl GoreWinston ChurchillVojislav KalašnjikovLeninDmitrij MedveděvBarack ObamaBorut PahorSarah PalinováPutinGerhard SchröderJán SlotaSeumas McSporranStalinJosip StalinAdolf HitlerBenito Masolíný

Politici-animace.gif
uncyclopedia