FANDOM


Trideny odpad

Barevné kultivary popelnice plastové.

Biodiverzita či biologická diverzita (angl. Biological diversity) je buď rozmanitost všemožných biologických druhů, nebo rozrůzněnost života v přírodě, nebo obojí. Lze ji definovat různě, na rozmanitých úrovních, nebo i jinými slovy, jak už to u tak složitých rozrůzněných věcí bývá.

Varování Editovat

Tatry

Příklad pokojného soužití různých druhů – pospolu jsou zde letní i zimní, přední i zadní, pravé i levé.

Biodiverzita je ohrožena. Je třeba nebýt lhostejný a začít bít na poplach! Je nutno zabránit všem formám narušování a úmyslného zmenšování biologické rozmanitosti, jehož jsme žel občas někdy svědky. Je nejen politováníhodné, ale i odsouzeníhodné, že v některých málo odlehlých, civilizovaných částech světa probíhají dosud takové trestuhodné zločiny, jako je hubení hmyzu, někde válka se šváby či válka s čolky, nebo dokonce použití atomové bomby na velryby.

Dokonce mnohé státy a nadnárodní korporace cíleně rozdmýchávají další kola zbrojení a vyvíjejí biologické zbraně hromadného ničení, jako jsou různá antibiotika, antivirotika, pesticidy, fungicidy, antropocidy a jiné biocidy. Zcela nezodpovědně se snaží na základě pochybných kritérií cíleně vyhubit mnoho druhů a variet, namátkou jmenujme maličké bezbranné původce ptačí chřipky, prasečí chřipky, mexické prasečí chřipky, koňské chřipky, španělské chřipky, španělské ptačí chřipky, obyčejné chřipky a dalších. Je zneklidňující, že k likvidaci živých tvorečků jsou zneužívány i různé antivirové programy. Nedopusťme vybíjení našich nejmenších souputníků na tomto světě!

Teorie Editovat

Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí“.

Wikipedie, o biodiverzitě (jakkoli se jindy mýlí)

Také Ježíš nás důrazně nabádá k toleranci všech rostlin na polích. Sice křesťané míní, že jde o podobenství a Ježíš zde mluvil o nezabíjení nevěřících, ale jistě můžeme spolu s biblickými literalisty Ježíšova slova chápat i doslova:

Ne, nevytrhávejte plevel!!! Nechte plevel a pšenici, ať si rostou spolu…

Ježíš, o koukolu mezi pšenicí (Bible, Matouš 13, 29–30)

Lidstvo proto proklamuje, že se snaží o zachování, ochranu a rozšiřování biologické různorodosti. Každý biologický druh, ať již je v jakékoli fázi vývoje, má právo na život a nesmí být jakkoliv diskriminován, ať už z důvodu své velikosti, barvy či užitečnosti.

Výzkum Editovat

Klimatické pásy:   mírné pásmosubtropy
Biomy:   tundrapoušť
Ekokecy:   biodiverzita
Bazina


Zajisté stěžejním úkolem současné vědy je bojovat nejen za plné zachování, ale i zvýšení druhové rozmanitosti. Je třeba ocenit usilovnou a upřímnou snahu mnoha poctivých vědců, kteří se snaží obohatit svět o nové biologické rody, druhy, odrůdy a kultivary. Předním průkopníkem (a občas i kopáčem) na jednom z polí, jmenovitě na poli řepném, je světoznámý vědec Dr. Thomas, který usiluje o vyšlechtění dalších barevných a chuťových kultivarů této okopaniny, řepy žluté a řepy solné (Beta thomasensis var. flavum & salsa). Mnozí další vědci bádají na dalších polích, hledají nové cesty a pro šíření svých myšlenek i nových virů používají i internet.

Ochrana Editovat

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Biologická diverzita na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Odhoďme všechny předsudky a začněme konečně na všechny živé organismy hledět jako na rovnocenné a hodné ochrany. Pozornost lidí všech ras a barev pleti si jistě zaslouží nejen žlutá zimnice, černý kašel a Bílá nemoc, ale i podnětná Zelená míle.

Ohrožené druhy Editovat

Jako memento a varování uvádíme soupis všech ohrožených tvorů, který však zdaleka není úplný:


Sarracenia flava
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřEjakulyptusHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí
Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti

Politici

Andrej BabišPavel BělobrádekEdvard BenešPavel BémJan Berwid-BuquoyLeoš HegerVasil BiľakJana BobošíkováJiří ČunekJiří DienstbierJiří Dienstbier mladšíJiří DrahošAlexander DubčekJan FischerKlement GottwaldStanda GrossMichal HašekVáclav HavelGustáv HusákMilan ChovanecKateřina JacquesMilouš JakešZdeněk JičínskýMarie KabrhelováMiroslav KalousekJan KavanVáclav KlausVáclav Klaus mladšíKristýna KočíEvžen KoksMartin KonvičkaKrakonošKatedřina KrasnováAdriana KrnáčováStanislav KřečekDana KuchtováIvan LangerHelena LangšádlováFrantišek LaudátPetr MachPetr NečasTonny NewotneyMiroslav NovákTomio OkamuraRoman OnderkaVlasta ParkanováJiří ParoubekMiloslav RoznerKarolína PíkováDavid RathCarda RetardaKarel SchwarzenbergBohuslav SobotkaMartin StropnickýVladimír ŠpidlaZdeněk ŠkromachRadovan ŠteinerJaromír ŠtětinaJan ŠvejnarVlastimil TlustýTomáš VandasLubomír ZaorálekAntonín ZápotockýMiloš ZemanZedník AlešJiří Zlatuška

zahraniční: Jásir ArafatGeorge W. BushArturo CallienteBill ClintonAl GoreWinston ChurchillVojislav KalašnjikovMarian KotlebaLeninDmitrij MedveděvAngela MerkelováBenito MussoliniBarack ObamaBorut PahorSarah PalinováPetro PorošenkoPutinGerhard SchröderJán SlotaSeumas McSporranStalinJosip StalinDonald TrumpChristian WulffAdolf Hitler

Politici-animace