Bungee jumping

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Smycka
Tento článek může obsahovat prvky černého humoru. Nečtěte ho.


Bungee jumping je prastarý adrenalinový sport, při kterém člověk přivázaný provazem skáče z výšky dolů.

[editovat] Historie

Viselec

Jeden z vydařených experimentů.

Obesenec

Zapomenutý dobrovolník.

Dějiny Bungee jumpingu sahají do nejstarších dob. První pokusy se začaly objevovat záhy po vynálezu lana, skokané byli přivazováni pevným lanem za krk a poté skákali dolů. Brzy se zjistilo, že takový skok málokdo přežije. Proto se začalo ve velkém experimentovat s výškou seskoku, druhem smyčky či materiálem lana. Spotřebovalo se velké množství dobrovolníků. Značné technické dokonalosti se přiblížil socialismus v podání Stalina a nacistické Německo na jeho úspěchy navázalo. Lidově-demokratické Československo dosáhlo takové dokonalosti, že se rozhodlo darovat seskok vybraným osobnostem za odměnu (tak, jako dnes můžete darovat kamarádovi k narozeninám seskok padákem).

[editovat] Milada Horáková

Horakova process

Milada Horáková před bunggee jumpingovou komisí.

Mediálně nejznámější skokankou těch dob byla Milada Horáková. Tehdejší lidově–demokratický stát jí však tuto odměnu nechtěl udělit jen tak. Ustanovil zvláštní komisi a paní Horáková musela před ní osobně obhájit právo na skok. Protože byla tato odměna hrazena ze státního rozpočtu, musel ještě prezident Gottwald podepsat fakturu za seskok, což po krátkém váhání udělal. Tím padla poslední překážka a seskok byl proveden 27. 6. 1950.

[editovat] Jiří Raška

Jiri Raska

Jiří Raška při zlatém skoku. Fotografie ho usvědčuje, lano opravdu chybí.

Významným mezníkem v bungee jumpingu se stal rok 1968. Český jumper Jiří Raška si na olympijských hrách v Grenoblu zapomněl na krk nasadit lano. Chybou hlavního rozhodčího dostal namísto diskvalifikace zlatou olympijskou medaili. Stal se tak vynálezcem do té doby neznámé sportovní disciplíny - skoků na lyžích.

[editovat] Současnost

Bungee jump

Na obrázku je stejný systém závěsu, který byl použit pro Miladu Horákovou. Liší se pouze způsob zavěšení a materiál lana.

Současnost bungee jumpingu začala v roce 1989 na mostě Clifton Suspension v anglickém Bristolu. Měl to být rutinní seskok a rakev již byla připravena. Angličané však milují skotskou whisky. Bungee asistent William Smith toho dne poněkud přebral a smyčku nesadadil na krk, ale na nohy. Začala se psát nová kapitola tohoto vzrušujícího sportu. Poté, co vinou opilého asistenta klesla mortalita v tomto odvětví, stal se bungee jumping populární a vyhledávanou kratochvílí po celém světě. Pouze v lidové Číně není nová metodika seskoku známa, proto se tam stále experimentuje s méně bezpečným uvazováním skokanů za krk.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo jumping Bungee jumping na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie


Sport
Gordomarpla Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCyklistikaDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáLukostřelbaObžerstvíPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojŠachyTour de FranceVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi Prostějov
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020
uncyclopedia
V jiných jazycích