FANDOM


Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něho něco dozvěděli. Pokud se chcete podívat na podobné zvratky, navštivte slovenskou Wikipedii.
Šroub

Centrální šroub je vždy spojen s centrální matkou.

Centrální šroub je konstrukční prvek, jenž je umístěn ve většině případů v těžišti konstrukce a spojuje její jednotlivé části. Jeho poškození nebo vyjmutí způsobí okamžitou destrukci.

Vlastnosti Editovat

Centrální šroub je ústředním bodem mnoha výrobků a konstrukcí, slouží ke spojení všech dílů do jednoho celku a udržuje je na svých místech, jakékoliv jeho poškození vede k okamžité destrukci. Jeho konstrukci musí být věnována velká pozornost a proto je jeho výroba velmi nákladná. V dnešní době především u čínských výrobků je proto z důvodu šetření zvolen jiný postup výroby: Je to využití tzv. kurvítka, jež je výrobně mnohem levnější.

Využití Editovat

Lada pasak

U žigulíků je centrální šroub spojen s kardanovým i převodovým hřídelem pomocí axiálního třmenu.

Své využití nachází centrální šroub především v automobilovém průmyslu, kde spojuje veškeré části automobilu dohromady. Bez něj by nebyla možná konstrukce žádného moderního vozidla. Další využití je v loďařství. Protože se jedná o důležitý prvek lodě, bývá uložen většinou přesně uprostřed, a dokud je nepoškozen a nedostane se k němu voda, loď se nemůže potopit. Již méně často se s ním můžeme setkat při konstrukci domů, ale i zde jej můžeme občas nalézt.

V letectví se nepoužívá vůbec, protože je příliš těžký. Zde se využívá křídlová matice, jež má zcela odlišnou konstrukci, ale plní podobnou funkci, spojuje křídla letadla s trupem. V případě jejího poškození křídla odpadnou a letadlo se zřítí, tato závada je příčinou většiny leteckých neštěstí.

Selhání centrálního šroubu Editovat

's final moments

Kam až vede selhání centrálního šroubu

Asi nejznámějším selháním centrálního šroubu je potopení nepotopitelné lodi Titanic. Tato katastrofa byla způsobena zásadním omylem v konstrukci chlazení tohoto šroubu. Jelikož se jednalo o obrovskou loď, a centrální šroub musel tedy snášet enormní namáhání, bylo třeba jej intenzivně chladit. Tento systém byl velice nákladný a proto z důvodu úspor bylo chlazení využíváno i v kuchyni pro mrazáky, což se ovšem stalo lodi osudným.

Při nárazu se odehrála shoda náhod, jež vedla až ke zkáze. Zrovna v tu dobu se totiž v kuchyni vařila drůbeží polévka. Ta se rozlila a dostala se až do chladícího systému, který zkolaboval. Tato souhra náhod a zásadního konstrukčního omylu vedla k přehřátí centrálního šroubu a následně tedy i k rozlomení lodi.

Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavDegenerátorElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xKV-2MakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloRádio JerevanŠukafonT-72Metro v TaganskuTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс