Dánsko

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Dánské království
Kongeriget Danmark
Dánsko-znak
Dánsko-vlajka
Lego vesnice

typická dánská vesnička

státní zřízení:království
hlavní město:København


Dánsko-mapa
Dánové dříve ovládali o něco větší území než dnes
král:Markéta II.
měna:koruna
národní jídlo:slanina
národní sport:stavění z lega
Lego Kodaň

Ulice v hlavním městě

Dánsko je hornatá země v severní Evropě. Státní znak zobrazuje typickou součást místní fauny – modré lvy, zatímco vlajka prý kdysi spadla z nebe někde v Estonsku. V Dánsku funguje vyspělý skandinávský sociální model, který je geniálně jednoduchý: Dokud lidé pracují, platí vysoké daně. Protože ale všichni občané pijou jak Dáni, většinou se nedožijí důchodu, kdy by si mohli za státní peníze užívat. To má řadu výhod: stát bohatne, obyvatelé jsou šťastní, není starost s domovy důchodců.

Dánové se už několikrát účastnili referenda o tom, jestli se má začít používat Euro. Zatím ale vždycky těsně zvítězili zastánci placení korunami (asi je mezi Dány víc obdivovatelů Česka než Evropské unie, viz slovíčka níže).

V Dánsku se zásadně všechno staví z lega, které je dánským národním symbolem. Tento přístup má své nesporné výhody: Nejsou potřeba žádné lomy, cihelny, ani betonárky – stačí továrna na lego. Dílky lega jsou praktické i tím, že drží samy pohromadě a při stavbě domů se tak nemusí používat malta. Dílky lega se vyrábí v Česku.

Zajímavé je, že v Dánsku se odehrává děj dvou nejvýznamnějších děl anglické literatury – epos Béowulf a Shakespearova tragédie Hamlet. Naproti tomu o dánské literatuře se (kromě pár pohádek) nic moc neví.

[editovat] Historie

Lego Béowulf

Béowulf přichází do síně krále Hroðgara

První historická zmínka o Dánsku je v eposu Béowulf, kde hrdina toho jména přijede do Dánska vyhubit místní škodnou.

Dánsko bylo sjednoceno králem Haraldem Bluetoothem, který průkopnicky použil bezdrátovou komunikaci pro dorozumění s okolními kmeny. Od jeho dob platí, že příslušníci královského rodu nemají modrou krev, ale modré zuby.

Obyvatelé Dánska tehdy dosáhli značného kulturního rozvoje: používali vlastní runové písmo, naučili se vařit pivo (Carlsberg a Tuborg), vynalezli přílby s rohy a lodě s dračí hlavou na přídi. Přes tento ohromný rozmach jim ale nebyl osud zbytku Evropy lhostejný a vydali se proto na svých lodích obohatit i ostatní země o svou rozvinutou kulturu.

V letech 1397–1523 tvořilo Dánsko spolu s dalšími státy Kalmarskou unii. Tato unie se rozpadla, když Dánové vyjedli všechny kalmary v Baltu i v Severním moři.

Za Druhé světové války mělo Dánsko pro Hitlera ohromný strategický význam, ale otevřeného konfliktu se dlouho obával. K boji se odhodlal až 9. dubna 1940, kdy propukla slavná Bitva o Dánsko. Po velkých bojích (ztráty byly na dánské straně 16 mužů, na německé ještě více) bylo obsazeno hlavní město a dánská vláda byla 9. dubna 1940 donucena ke kapitulaci.

Dánští králové se tradičně jmenují buďto Frederik, nebo Kristián – od roku 1513 se střídala tato dvě jména. Toto pěkné pravidlo bylo pokaženo až současnou královnou Markétou II., která si bohužel odmítla změnit jméno na Kristián XI., jak by odpovídalo tradici.

[editovat] Osobnosti

Lego Hamlet

Hamlet a duch jeho mrtvého otce

Lego Malá mořská víla

Malá mořská víla

 • Hroðgar (jméno dnes neumí nikdo kromě Islanďanů vyslovit) – dánský král, kterého obtěžovala nestvůra jménem Grendel (též zvaný Jožin z bažin). Vždycky když se večer bojovníci z jeho družiny ožrali jako prasata Dánové, připlížil se Grendel z bažin a pár jich slupnul jako půlnoční přesnídávku. Problém vyřešil až hrdina Béowulf, který pocházel ze Švédska, takže mu Dánské pivo nechutnalo a byl tedy schopen se v noci postavit na nohy a postavit se Grendelovi.
 • Tycho Brahe – působil v Praze jako císařský astrolog. Podle pověsti prý na jedné hostině pil jak Dán a doplatil pak na to, že to včas nestihl na Malou Stranu. Jeho jméno je často komoleno na Ticho z Prahe, popř. latinsky Bambiny di Praga.
 • Hamlet – dánský princ a amatérský filosof, proslulý otázkou "Být či nebýt?".
 • Søren Kierkegaard – filosof; navázal na Hamleta a stal se tak zakladatelem existencialismu.
 • Hans Christian Andersen – spisovatel a autor mnoha pohádek, například Ošklivé káčátko, Statečný cínový vojáček a Malá mořská víla.
 • Niels Bohrfyzik a vynálezce atomu.
 • Lars von Trier – chudý režisér, který neměl peníze na využívání speciálních efektů ve svých filmech, a tak si z toho udělal dogma. Všechny své filmy natočil na kameru, kterou si doma sám postavil z lega.

[editovat] Základní slovíčka a fráze v dánštině

 • Prag = Praha
 • pragtfuld = úžasný, skvělý (doslova Prahy plný)
 • Tjekkisk = český (i stát)
 • tjëkkisk = báječný
 • Mit luftpudefartøj er fyldt med ål = Mé vznášedlo je plné úhořů
 • A æ u å æ ø i æ å = Jsem na ostrově v proudu

Historicky se dánština vyvinula z nápodoby astmatického záchvatu.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoRepublika Tercie ASlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Točící se svět

AsieČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMongolskoOnánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTurecko

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieMoravská Jihovýchodní AfrikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaSúdán

AmerikaKanadaGrónskoJamajkaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánGighaHavajKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleňHněď

uncyclopedia