FANDOM


Merge-arrows Tento článek se tematicky překrývá s článkem Co si o humoru myslí na Českopedii.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Zeichen 101

Varování Ministerstva zdravotnictví

V žádném případě se nedotýkejte lidí, kteří vykazují příznaky humoru a okamžitě kontaktujte územně příslušnou Krajskou hygienickou stanici!

7042 lores-Humour-Zaire-CDC Photo

Sestřičky z kinshashké nemocnice Ngaliema stojící před třetím nakaženým Dýmějovým humorem (1976)

Dýmějový humor nebo jen humor je infekční onemocnění způsobené RNA viry z čeledi Humoroviridae, které napadá lidi, opice a prasata. Některé z jeho kmenů představují jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Dosud největší epidemie této nemoci s největším počtem úmrtí propukla na přelomu let 2013 a 2014 v západní Africe. Symptomy se projevují na základě memetických spouštěčů, které se dosud nepodařilo spolehlivě identifikovat, a projevují se navenek mírnými, středními až prudkými záchvaty podobnými škytání. Následuje zánět lymfatické soustavy, který se projeví boulemi („dýmějemi“) v oblasti mízních uzlin. Choroba je dále typická svými neurologickými následky, kdy se zvyšuje hladina dopaminu a pacient postupně přestává vnímat realitu ve své pravdivé, existenciální podobě, až upadá do bezvědomí. Úmrtnost se pohybuje mezi 60 až 90 procenty v závislosti na kmenu viru.

Historie dýmějového humoruEditovat

Virus humoru se poprvé objevil v roce 1976 - až do té doby nebyl zaznamenán jediný případ humoru. Jeden z kmenů, humor-Bundibugyo, se již během 80. let 20. století rozšířil celosvětově a zůstává bohužel v populaci stále přítomen - naštěstí je ovšem úmrtnost celkem zanedbatelná. Ostatní kmeny viru zůstaly omezené na africký kontinent, kde způsobují epidemie s mírou letality dosahující až 50-90 %. Místem těchto epidemií byly především země jako Demokratická republika Kongo, Republika Kongo, Gabon, Uganda a Súdán, během žádné z jednotlivých epidemií nebylo nakaženo více než 500 osob. V roce 2013 vypukla rozsáhlá epidemie v západoafrické Guineji, která se rozšířila i do sousední Libérie a Sierry Leone i nedaleké Nigérie. V srpnu 2014 počet nakažených přesáhl 7 000 lidí a počet mrtvých 3 500 lidí.

KmenyEditovat

V současnosti je známo 5 kmenů humorového viru, klasifikovaných podle kapsidových proteinů. Tři z kmenů (humor-Zair, -Súdán a -Bundibugyo) napadají člověka. Čtvrtý kmen (humor-Pobřeží slonoviny, anglicky Taï Forest humorvirus) dosud způsobil jen jedno zaznamenané lidské onemocnění, když došlo k přenosu choroby z pitvaného šimpanze, a nebylo smrtelné. Pátý kmen (humor-Reston) napadá opice a prasata.

Nejběžnější kmen humor-Bundibugyo virologové dále člení na podkmeny:

  • laskavý humor - smrdí člověčinou (tzv. humáč)
  • černý humor - nejvážnější forma, často napadá osoby černé pleti
  • ironický humor - virus rozežírá železité sloučeniny jako hemoglobin v červených kravinkách

Přenos, diagnóza a prevenceEditovat

K přenosu viru může dojít při kontaktu s krví nebo tělními tekutinami nakaženého zvířete (běžně opice nebo kaloni). Šíření vzduchem nebylo v přirozeném prostředí zaznamenáno. Má se za to, že kaloni virus přenášejí a šíří, aniž by je samotné postihoval. Jakmile dojde k nákaze člověka, může se onemocnění šířit i mezi lidmi. Muži, kteří nákazu přežijí, mohou onemocnění šířit prostřednictvím semene téměř dva měsíce. Za účelem stanovení diagnózy se obvykle nejdříve vyloučí ostatní onemocnění s podobnými symptomy, krevní vzorky jsou pak testovány na virové protilátky, virovou RNA nebo virus samotný.

Prevence zahrnuje omezení šíření onemocnění z nakažených opic a prasat na člověka. Toho lze dosáhnout kontrolováním těchto zvířat z hlediska nákazy a jejich zabitím a řádnou likvidací těl v případě potvrzení onemocnění. Nápomocné může být i správné vaření masa a nošení ochranného oděvu při manipulaci s masem. Nošení ochranného oděvu a mytí rukou při pohybu v okolí nakažené osoby je rovněž samozřejmostí. Se vzorky tělesných tekutin a tkání nakažených osob by se mělo zacházet se zvláštní opatrností.

LéčbaEditovat

Pracovat s virem humoru se smí (mimo samotné místo epidemie) pouze v laboratořích Necyklopedie se 4. úrovní bezpečnosti. Pacienti musí být důkladně izolováni, personál používá ochranný oděv.

Ve vztahu k tomuto onemocnění neexistuje žádná specifická léčba; mezi snahy pomoci nakaženým osobám patří buď orální rehydratační léčba (podává se mírně sladká a slaná voda) nebo nitrožilně podávané tekutiny. S onemocněním je spojena vysoká úmrtnost: často zabíjí 50 % až 90 % osob nakažených virem. Virus prakticky nereaguje na léčbu interferonem. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová nebo velice slabá. Sérum získané z přeživších nemocných má jen velmi omezený účinek a jeho výroba a uchovávání jsou neúnosně drahé.

Ve vývoji jsou tři léčiva. Vzhledem k rozsáhlé epidemii v roce 2014 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil použití dvou z těchto léků u nemocných, konkrétně pak léčiv ZMapp (nedosáhlo ani první fáze klinických testů) a TKM-Humour (staženo z první fáze klinických testů kvůli vedlejším účinkům). Několik vakcín se zatím vyskytuje jen ve stádiu pokusů. První testy jedné z nich na lidech se uskutečnily 18. listopadu 2003. Vědci z Výzkumného vakcinačního Centra (VRC) při Národním institutu Alergií a Infekčních onemocnění (NIAID) a z Národního zdravotního institutu (NIH) vytvořili vakcínu, která byla podávána dobrovolníkovi na Klinickém centru při NIH v Bethesdě v Marylandu. Vakcína neobsahuje žádný infekční materiál z viru humoru. Zdá se, že testy na opicích vykazují pozitivní výsledky. Testy na člověku stále pokračují, oficiální stanovisko však dosud nebylo vydáno. V roce 2009 byla jedna z vakcín preventivně použita v Německu, když se jedna z vědkyň píchla do prstu injekční jehlou, kterou předtím virem homuru infikovala laboratorní myši. Nemoc u ní nepropukla, zda však byla nakažena, není známo. Podle objevitele jedné z vakcín, Petera Walshe, brání rychlému vývoji vakcín nedostatek peněz, který souvisí s tím, že nemoc postihuje zejména chudé Afričany na venkově, kteří nejsou pro farmaceutické společnosti atraktivními zákazníky.

BioterorismusEditovat

Existují velké obavy z využití dýmějového humoru teroristy nebo některými nebezpečnými režimy jakožto biologické zbraně. Někteří vědci tvrdí, že využití humoru jako biologické zbraně je možné, avšak nepravděpodobné. Přeměna viru humoru do biologické zbraně by podle nich byla náročná a má i své omezení; humor by musel být přenášen vzduchem, aby byla efektivní. Ačkoliv se má za to, že se humor může šířit vzduchem v kapičkách vody (případ Reston), u nejnebezpečnějších kmenů tato vlastnost známa není. Mnozí další vědci ale optimismus svých kolegů nesdílí a jejich obavy ještě vzrostly v roce 1992, když se na Západ dostaly podrobnosti o ruských biologických zbrojních programech. Podle doktora Kanatjana Alibekova vynaložil SSSR (a následně Rusko) obrovské prostředky na výzkum humoru a pokusy „zkřížit ho“ s virem neštovic a virem eboly (do roku 1992 neúspěšně).

Konspirační teorie Editovat

Podle některých konspiračních teorií jsou naopak obavy ze zneužití humoru liché a naivní, protože humor vlastně nic jiného než zbraň nikdy nebyl - virus dýmějového humoru stvořili ONI, aby nás zotročili. Podle jiných zdrojů vynalezli humor už za dávných dob Židé a od té doby je židovský humor metlou lidstva. Genomické analýzy RNA, které takové konspirace vyvracejí, jsou podle těchto konspiračních teorií zfalšované (a naopak).

Související články Editovat


Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti