FANDOM


Delfín rašelinný
Rašelinovec
Rašelinovec s oblibou skáče nad jezerní hladinu a předvádí velmi složitá čísla.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: kytovci (Cectacea)
Podřád: ozubená (Kolecka)
Čeleď: delfínovití (Delphinidae)
Rod: delfín (Delphinus)
Druh: delfín rašelinný (Delphinus bahnus)


Delfín rašelinný (také delfín jezerní nebo rašelinovec, Delphinus bahnus) je jediný známý zelenožravý kytovec, zároveň také nejmenší. Vyskytuje se ve sladkých vodách, nejraději pobývá v jezerech nebo v rašeliništích.

Výskyt Editovat

Rašelinovec se vyskytuje výhradně v zemích Evropské unie, jeho rozšíření se tedy občas zvětší. Pro svou drobnou, až zanedbatelnou velikost však není obvykle spatřen.

Zákonem není nikterak chráněn, neboť není všeobecně znám. Bezprostředně ohrožen není, jen mu škodí znečištování přírody nejrůznějšími odpadky nebo jedem na kancelářské krysy (škodí všem, tudíž je možné je pominout).

Vzhled a velikost Editovat

Rašelinovec je drobounký modrý delfínek o délce od 2 cm po 5 cm. Byli viděni i jedinci o délce 4 cm. Jistý opilý vědec mu přisoudil i délku Π, což bylo následně vyvráceno, neboť šlo o odmocninu ze 2. Ve tváři má vrytý delfíní úsměv, který nemá nic společného s duševním rozpoložením.

Potrava Editovat

Rašelinovec není příliš v potravě vybíravý, pozře vodní rostliny, fytoplankton i věnec odhozený při svatbě.

Občas vylézá z vody a pase se na okolní trávě. Jeho malá hmotnost mu v tom nikterak nebrání, ale u velkých kytovců by šlo o značnou potíž (a hlavně by bylo velmi složité je přinutit k pastvě). Na zemi se nepohybuje příliš rychle.

Pohyb Editovat

Rašelinovec není přisedlý tvor, ale rychlý plavec. Výjimky tvoří jen chvíle, kdy se natolik zaplete do spleti vodních rostlin, že není schopen pohybu. Tehdy však nejde o přisedlost, ale o řádný průšvih ze strany tohoto kytovečka.

Rašelinovec se rád předvádí svými půvabnými skoky nad vodní hladinu. Často je dělá hned několik jedinců najednou. Jejich účel je dosud neznámý, patrně se tak snaží předvést svou chytrost a sehranost, dále že se nudí a také, že nikdo nemá právo si na ně vyskakovat.

Jeho největší zaznamenaná rychlost je 51 km/h (pro představu méně, než rychlost geparda při lovu, ale více než nejvyšší rychlost člověka). Byla naměřena, když mu hořelo v zádech, tedy když měl na sobě připoutané podpálené dřívko.

Život Editovat

Rašelinovci se sdružují do volných stád, kde nikdo nevládne. Žijí po celý život v jednom páru, obvykle zplodí jen jedno nebo dvě mláďata.

Přátelé Editovat

Někteří rašelinovci občas chovají žabí pulce jako mazlíčka. V jednom jezeru jim dokonce dávají zvláštní rostlinku, která jim zabrzdí vývin, tudíž se z nich nevyvinou plnohodnotní dospělci. Dovedou se však rozmnožovat.

Nepřátelé Editovat

Na rašelinovce číhají ve vodě mnohá nebezpečí. Chtěli by si na něm smlsnout dravé ryby nebo vodní ptáci. Je však velmi chytrý a tak se svým nepřátelům vždy vyhne. Používá proti nim často jednoduchých nástrojů, např. kladivo, tanky a další vojenské přístroje jejich používání se učí od rodičů.