FANDOM


Depo Hostivař je stanice metra v Praze - Strašnicích (přestože mnoho cestujících z neznámého důvodu trpí utkvělou představou, že se tato stanice nachází v Hostivaři).

Hlavním smyslem této stanice je získání rekordu jako nejméně vytížená stanice metra v Evropě. Dopravní odborníci dlouho hloubali nad tím, která pražská stanice by mohla usilovat o tento titul. Z dříve postavených stanic však žádná nebyla příliš vhodná – aspirovat na tento titul mohla snad Kolbenova, zde však došlo k postupné výstavbě výškových kanceláří anebo Radlická, ale i to bylo zmařeno prodloužením tamní tramvajové trati. Proto bylo rozhodnuto o stavbě nové stanice; zvoleno pro ni bylo zapomenuté, opuštěné území na východě Prahy, kde kromě původního depa nic není. Zároveň byla pro prodloužení trati použita už existující jednokolejná (!) spojka ze stanice Skalka a samotná stanice byla vestavěna do depa, protože stavba zcela nového úseku by mohla přilákat nežádoucí pozornost investorů, kteří by pak v okolí stanice zčali s komerční výstavbou a zhatili tak snahu o vytvoření nejméně vytížené stanice metra.

Stalo se však něco jiného, co zdánlivě tuto snahu ohrozilo. Pražští konšelé dospěli k názoru, že občané by ušlechtilou snahu nepochopili a mohli by považovat novou stanici za zbytečnou. Proto bylo dočasně na tuto stanici přesměrováno několik linek autobusů z okolí Prahy, aby občané získali dojem, že dostali zbrusu nový užitečný dopravní terminál.

Po uplynutí dvou let, v prosinci 2008, kdy si cestující na Depo Hostivař už dostatečně zvykli (a zapomněli, že se stavba stanice zdůvodňovala potřebou autobusového terminálu), nastává nyní konečně dlouho očekávaná chvíle: Autobusové linky budou přesměrovány někam do Háje, stanice se zbaví cestujících a bude se konečně moci ucházet o titul nejméně vytížená stanice metra.

Další důvod pro přesměrování autobusů byl zcela zanedbatelný provoz plechovek s gumokoly na polní cestě vedoucí z Depa Hostivař směrem z Práglu na venkov. Tuto polní cestu používalo denně tak málo lidí, že autobusy nabíraly hodinová zrychlení a cestující stejně museli na Depu vyčkat hodinu na příjezd podzemní šaliny. To vedlo tvůrce jízdních neřádů k přesměrování autobusů z venkova do Háje.

Už od začátku provozu zajíždí do stanice jen každá druhá podzemní šalina, což také má motivovat cestující k používání jiných stanic. Návaznost ke stejnojmenné zastávce povrchových šalin, která je ještě k tomu na znamení a 20 kilometrů od metra je nulová (navíc zde zrušili linku 7, což způsobilo naprostou nevyužitelnost této šalinové zastávky). Také k autobusovému terminálu je to od stanice asi deset kilometrů, což babičky, které běhají často maraton, zvládají celkem hravě.

Letňany5

Stanice Letňany

LetňanyEditovat

Stanice metra v Letňanech také aspirovala na nejméně využívanou, ale plány zhatilo přemnožení místních syslů, kteří ji začali ve velkém využívat.

šde  
ROPID
Bus jede jinam Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMRopid

JirkaPar Krtek

D (linka metra v Praze)Depo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha Autobusy

X-AX-BX-22150174177200666Karosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj Električky

Automatizace tramvajové dopravyPorschetra1791214182241

BabaZMetra Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeEsko PrahaFordCityJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaNejdůležitější trať v PrazeNádraží Praha-HolyněNízkopodlažní tramvajOpencardPohlavní nádražíPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znameníŽabotlamA380L1