Fóbie

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

[editovat] Charakteristika

Fóbie jsou stavy, kdy se člověk:

 • bojí (stupeň fóbie A)
 • strachuje (stupeň fóbie B)
 • klepe hrůzou (stupeň fóbie C)
 • svíjí na zemi či jiné vodorovné ploše (stupeň fóbie D)
 • raději sám ubodá jakýmkoli jen trochu vhodným předmětem (stupeň fóbie E)

Tyto stavy, respektive jednotlivé stupně fóbií, zavedlo devatenácté spolkové grémium německých neurologů (v originále das Deutschenneurologenbundesgremium). Stupnice údajně obsahuje ještě stupně F - H, ty jsou ovšem příliš brutální na to, aby byly zveřejněny a slouží tak jen k zasvěceným rozpravám odborníků v pozdních večerních hodinách.

[editovat] Seznam fóbií

Road Crossing

Road Crossing

Typický příklad anatinitinerofobie

V lidské společnosti 21. století se vyskytují fóbie prakticky jakékoli, nebo lépe řečeno z čehokoli, přičemž obvykle jde o různé banality jako strach z divokých krvelačných zvířat, ponožek, kopulace, stromů, berušek, tmy a podobně. Tyto fóbie ovšem nejsou příliš rozšířené, počet lidí, kteří každou z těchto fóbií obvykle nepřesáhne několik stovek na celém světě.

Existuje ale také několik desítek fóbií, které jsou rozšířenější a představují proto značný problém především pro tvůrce reklam, designéry dopravních prostředků a architekty, nikdo totiž nestojí o dům, auto či plakát, který vyděsí polovinu lidí, která kolem něj projde. Samozřejmě pokud to není jeho primárním účelem.

 • diofobie - Strach z Chucka Norrise. Touto fobií trpí 99,99999...2% populace. Jediný, kdo jí netrpí je Chuck Norris. (stupeň F)
 • fobofobofobie - Strach z toho, že dostanete strach z toho, že dostanete strach. (stupeň A-B-C)
 • anatinitinerofobie - Strach z toho, že když budete přecházet silnici, auto se náhle promění v šavlozubou záchodovou kachničku a spolkne Eiffelovku. (stupeň D-E)
 • monstroluscographerokakelitvaerifotologofobie - Strach z nadměrně dlouhých slov. (Stupeň neznámý; všichni lidé s touto fóbií bohužel zemřeli zrovna, když se dozvěděli, jak se jejich fóbie jmenuje, takže jsme se jich nestačili zeptat)
 • laterculofobie - Panická hrůza z dlažebních kostek. Tou většinou trpí vousaté filmové postavy, které umí trik se špičatým kloboukem. (Jak už naznačuje popis, stupeň D-E)
 • scholofobie - Naprosto oprávněný strach ze školy. Opět má 99,99999...2% populace. (stupeň A-E)
 • fractalofobie - Strach z fraktálů, většinou získaný po setkání s Mandelbrotovou množinou. (stupeň IFS)
 • tmonofobie - Strach způsobený tmony. Těmto lidem není doporučeno používat pohlcovač tmy, přestože je to skvělá módní záležitost a dotyčný by mohl být zlynčován za jeho nevlastnictví. (stupeň C)
 • lumbricofobie - Strach z žížal. Musíme uznat, že žížala je velice strašidelné zvíře, které nám může způsobit strašlivá zranění na celý zbytek života.
 • aerofobie - Aerofobie je celkem běžná fóbie, jde o chorobný strach ze vzduchu. Lidé, kteří ji trpí jsou velcí nepřátelé procházek a větrání, což je však obvykle netrápí dlouho (viz. aquanonsimilisruminantofobie). (Stupeň D)
 • laborofobie - Laborofobie je velice rozšířená fóbie, způsobující, že se dotyčný bojí, že bude muset pracovat, často se stane že začne černat. (Stupeň C)
 • hydrofobie - Fóbie vynalezená společností Dark Energy Digital.
Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobilu

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti

1 Kc zlamana Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. Moeda mafagafo
uncyclopedia