Fichtl

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Stadion-s11

Kozí dech Stadion-s11

        Dobová reklama na Stadion-s11
Moped reklama

Moped reklama

Fichtl je brněnský název pro moped, který je v Česku znám spíše jako kozí dech nebo zpocené trubky. Jedná se o unikátní výrobek socialistického strojírenství, který doznal široké obliby u pracujících mas. První prototypy Stadionu byly sice vyrobeny s osvědčenými motory od západoněmecké firmy Fichtel & Sachs, jenomže nebylo myslitelné, aby lidově demokratický výdobytek poháněl nějaký imperialisticko-revanšistický buržoazní vergl. Takže se na všechno muselo zapomenout, a to velmi důkladně. Povedlo se to natolik, že kromě prapraprapamětníků už nikdo neví, odkud se slovo "fichtl" vzalo, a i erudovaní lingvisté jej považují za pradávné slovo rázovité řeči brněnské, jehož počátky se ztrácí kdesi v šerém dávnověku.

[editovat] Historie vzniku

V padesátých létech minulého století rozhodl ÚV KSČ, že je třeba vzít vítr z plachet imperialistickým štváčům, kteří kritizovali nízkou životní úroveň našich pracujících, týkající se motorizace. Protože nejrozšířenějším dopravním prostředkem té doby bylo jízdní kolo, jako nejjednodušší řešení se jevilo kolo motorizovat. Úkolem celou akci koordinovat byl pověřen jinak nepoužitelný soudruh Čvaňhal, jehož jedinou kvalifikací byla bezmezná oddanost ideálům socialismu.

[editovat] Vývoj fichtlu

Soudruhem Čvaňhalem byl vybrán konstrukční tým tehdejšího n.p. Jawa. Zadání bylo prosté:

  • Všechny síly strany a lidu pro splnění programu XI. sjezdu KSČ, komplexně racionalizovat výrobní proces k dalšímu rozvoji naší socialistické vlasti - přeloženo do češtiny, muselo to být co nejlevnější, konstrukčně nenáročné. Zadání vycházelo z filosofie - vyrobit z bezcenného svinstva, ale výsledek skvost.

Staří machři z Jawy si vyčíhli chvíli, kdy Čvaňhák (jak svého vedoucího politicky nekorektně přezdívali), vypadne na čtrnáctidenní stranické školení, a pustili se do práce. Nic složitého, zesílil se jednoduše osvědčený rám dámského bicyklu, osadil se německým motorem, co se jich ještě od války několik válelo ve skladu, udělal se koncept smlouvy na další dodávku těch samých motorů u Sachse - a bylo to. Za čtrnáct dní tu byl funkční prototyp s kompletní výrobní dokumentací. Soudruh Čvaňhal ovšem, místo toho aby byl rád, že je hotovo, se šíleně nasral, že ho z celého procesu tak nějak vyšoupli. Aby ukázal svou nepominutelnou důležitost, celou dosavadní práci strhal; načež usoudil, že výroba klasických kol je technicky zbytečně náročná a ze své moci nařídil, aby stroj byl osazen "jednoduchými geometricky profilovanými koly". Když toto rozhodnutí prošlo všemi vrstvami stranických kádrů, začala z dílny vycházet čtvercová kola (jednodušší výroba nevyžadující tolik přesnosti). Prototyp však vykazoval zásadní nedostatek. Jezdec byl vyvolanými dynamickými rázy neustále vymršťován vzhůru a jen stěží se na stroji udržel. Na návrh chytrého soudruha Kudličky, povolaného ke konzultaci, byl stroj opatřen kompensačními čtvercovými ložisky, pootočenými oproti kolům o 45°. Za tento zlepšovací návrh obdržel peněžitou odměnu, a navíc i účastenství v zájezdu do SSSR "Po stopách Lenina".

Ani tento zlepšovací návrh výsledný stav nezlepšil, a proto bylo rozhodnuto, samozřejmě opět po projednání se stranickými orgány, stroj opatřit běžnými koly. Za návrh osadit moped koly kulatými namísto dosavadních čtvercových, která se provozně neosvědčila, dostal s. Čvaňhal vysokou peněžitou odměnu a vysokou stranickou funkci, takže výrobě již dál nepřekážel. S motorem zásadní problémy nebyly; poté, co byly striktně zakázány motory německé, již naprosto zoufalí konstruktéři prostě zmenšili výtečný sovětský motor z motocyklu IŽ tak, aby jeho obsah nepřesáhl 49 ccm, čímžto byl vyvinut motor Jawa, typ 552, který pak byl vyráběn v národním podniku MOTOR České Budějovice. A konečně bylo možno, pouze s ročním zpožděním, rozjet výrobu...

První typ byl pojmenován Stadion S 11, další pak Jaweta, vzdáleným nástupcem pak byla Babeta. Jelikož v této době ještě technologie kurvítek byla teprve hudbou vzdálené budoucnosti, byly Stadiony i jejich klony Jawety vyrobeny natolik důkladně, že mnohé přežívají v provozuschopném stavu dodnes. To je samozřejmě jev v mnoha ohledech nežádoucí, a tak bylo rozhodnuto až příliš dobře zavedenou výrobu zrušit a převést výrobu jiného typu fichtla, nazývaného Pionýr, do někdejších Horních Uher. Jen ať se tam taky trochu přiučí strojařině... Stroje nástupnické se tak začaly masově vyrábět v n.p. ZVL Povážská Bystrica na Slovensku, tehdejší součásti ČSSR. Odpadu po zbrojní výrobě, vhodného k výrobě fichtlů, zde byl totiž dostatek.

[editovat] Technické údaje

Fichtl

Terénní fichtl

Fichtl je poháněn vzduchem chlazeným řadovým jednoválcem. Výrobce udává výkon 1 a půl koně, zkušenosti jezdců však mnohdy hovoří o výkonu půlky kulhavého osla. Přesto bylo před svědky prokázáno, že za vhodných podmínek dokáže rozdrážděný fichtl hravě překonat 50Km/h hranici - což může být doloženo i útlým konvolutem pokutových lístků s nominální hodnotou 10Kčs a pietně uchovaným štípnutým kuponem růžového řidičáku.

Přestože v té době theorie kurvítek dosud nebyla vědecky rozpracována, tak naši soudruzi již tehdy vybavili stroj jakýmsi předobrazem pozdějších kurvítek, systémem NPS ("nucená přestávka system"), který zajišťoval zastavení vždy maximálně po půl hodině jízdy, někdy však již po necelé minutě. Tím měl být zajištěn řádný odpočinek řidiče během cestování. Účinnost tohoto systému byla předmětem mnoha diskuzí, neboť systém byl velice nespolehlivý. Uvést stroj znovu do chodu vyžadovalo mnohdy značné úsilí, někdy dokonce rozebrání karburátoru či jiné části motocyklu. Je tak otázkou, zda tento systém pomáhal odpočinku jezdce nebo zda naopak způsoboval jeho větší vyčerpání.

Navíc poté, co byl touto vymožeností vybavený stroj rozložen na prvočinitele a znovu, tentokrát ovšem pořádně, složen, jeho spolehlivost stoupla o několik řádů. Operaci rozložení a opětného složení celého stroje bylo možno provést i v domácím prostředí, s minimální vybaveností a za pomoci běžného nářadí.

[editovat] Jízda na fichtlu

Holky na fichtlu

Moderní trojmístný fichtl „Stadion Turbo Abarth“ vyrábí podle české licence japonská Honda

.

Jízda na fichtlu skýtala neuvěřitelný zážitek - jelo to!!! Sice pomalu, ale na druhou stranu o to bezpečnější byl na něm pozdní návrat z hospody. Fichtl v provedení "moped" byl opatřen šlapátky jako kolo, snad ani ne tak kvůli startování stroje, ale hlavně proto, že do kopce bylo jinak výkonnému motoru nutno pomoci přišlápnutím do pedálů. Typ Pionýr, ať už v provedení "pařez", nebo v slovenské versi "dvojsic", měl sice místo šlapek startovací dupnu, do kopce však mu bylo nutno rovněž pomáhat, zde odstrkováním nohou. V pozdějších inovacích babetických se opět využilo starých dobrých pedálů. Proč byl stroj vybaven nosičem na převoz zavazadel, to nebylo jasné snad ani jeho tvůrcům, ale na druhou stranu s nosičem vypadal pěkně a budil v majitelích pocit hrdého majetnictví všestraně užitečného stroje.

Vzpomínky pamětníků vyluzují slzu v oku. To byly časy! Benzin se šlohl v zaměstnání, policie (SNB) honila diverzanty a záškodníky a na řidiče neměla čas, takže i na nějaké to promile se při řízení nehledělo, a kdyby nedejbože došlo k nehodě, opilý řidič udal SNB za sebe souseda a měl svatý pokoj.

[editovat] Pojmenováno po fichtlu

Dojčlanďáci pojmenovali po fichtlu pohoří u hranic s Čechistánem Fichtelgebirge, a to na oslavu toho, že se jej, dokonce opakovaně, podařilo na fichtlu úspěšně překonat. Česky se toto pohoří nazývá Smrčiny, z čehož vyplývá, že německý název nemá s českým nic spojeného.

[editovat] Kluby a soutěže

  • http://www.fichtl-klub.cz/
  • Fichtlistika - oficiální olympijský sport sestávající z 250 metrů roztláčení stroje, 50 metrů jízdy a 300 metrů dotláčení do cíle (přičemž prostřední etapa je nepovinná)
New-pionyr-limitovana-edice2 edit MOTOCYKLY
BabetaChopperFichtlJakuzaJawa       
Úspěchy sovětského strojírenství
Babeta AirbagBezdrátová sprchaBrněnské meždunárodné letochodištěCentrální šroubCyklomethanDunihlavElektrifikaceElektronika 666FichtlJaderná elektrárnaJak 42Jednosměrné letištěKalašnikovKardiostimulátorLetiště Klementa GottwaldaLáhev na zalévání kolejíLehkokolejná dráhaLidé z oceleLoupač brambor typu 3xMakroprocesorMerkurMiG-29MoskvičMPR deštníkNízkopodlažní tramvajPekloRádio JerevanŠukafonMetro v TaganskuTopol MTramvaje v NevyslovitelnojeTu-154Raketoplán BuranSférické DVDŠetření vodyŠalinokoptéraUral 2Vertikální chrlič intelektuálůVodíková bombaŽabotlamŽigulíkЛинукс
uncyclopedia