FANDOM


„Hlavou zeď neprorazíš.“

- Ayrton Senna, pilot konkurenčích závodů F1
Znojmo okruh

Na rok 2009 přestavuje město Znojmo železniční stanici na nový okruh pro F1.

Carmageddon

Nevýznamný jezdec právě zaznamenal první bod v Grand Prix Oslí ostrov 2007.

FerrariF1Crash

Pilot týmu Lotus zjistil v modré zóně, že mu odtáhli kus vozu.

Enge

Tomáš Enge právě ubalil dalšího špeka.

McLaren out

Traťový komisař nemilosrdně posílá jednoho z předjezdců na pět minut na hanbu. Následovalo by mnohem tvrdší potrestání v podobě žluté karty.

Formule 1 je světově nejsledovanější motoristický sport, pořádaný každý rok od Zimních olympijských her 1917 v Budapešti. Každoroční seriál Velkých cen začíná na jaře tradičně ve Znojmě a končí na podzim ve Varšavě. Závodí vždy několik týmů ve speciálních monopostech. V letech 1918 až 2006 se nekonala, mistrem světa byl v těchto letech kontumačně zvolen Chuck Norris. Také Česko má svého mistra světa, jímž je „jamajský expres“ Tomáš Ubalještěšpeka Enge.

Historie Editovat

Nejslavnějším jménem je (kromě Chucka Norrise) Michael Schumacher, který ač nikdy mistr světa, zaznamenal všechny ostatní rekordy této motoristické disciplíny.

Automobily Editovat

V sezoně 2008 se závodů účastní týmy Bulbagr Special, Lotus, Raketoplán Necyklopedie a Wunderwagon(Vstup do F1 zvažují značky Dacia a Lada) . Pro vozidla platí zvláštní pravidla co se týká pohonné jednotky (motoru) a designu (šasi).

Pravidla Editovat

O pořadí vozů na startu rozhoduje kvalifikace, která se jezdí vždy v sobotu odpoledne na dvě hodiny na Hedvábné stezce. Rozhoduje rychlost, jezdí se bez gum a bez asistence traťových komisařů.

Bodovány jsou jednotlivé stáje i jezdci. Boduje se degresivně, nejvyšší dosažitelnou metou za vítězství se všemi bonusy je 0, popř. jiné kladné prvočíslo. Piloti jsou bodováni za sbírání jednotlivých překážek na trati, naopak vyloučeni mohou být za bezduché kroužení po oválu. V takovém případě traťový maršál (komisař) vykáže pilota pryč z vozu vytáhnutím žluté karty. Tato pravidla se nevztahují na tým Raketoplán Necyklopedie.

Konkureční podniky Editovat

Světová automobilová federace (FIA) pořádá konkurenční seriál závodů F1. Přetáhla na svoji stranu několik známějších jezdců, mimo jiné Michaela Schumachera. Tomáš Enge se po krátkém angažmá rozhodl nezávodit v F1, neboť se ukázalo, že přísné limity na THC v krvi překračují lidskou toleranci a meze slušného chování.

Nejslavnější piloti Formule 1 Editovat

  • Tomáš Ubalještěšpeka Enge
  • Michael Schumacher
  • Chuck Norris
  • Ja Pan
Sport
Gordomarpla Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCyklistikaDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojŠachyŠermTenisTour de FranceVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi Prostějov
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020