Gerhard Schröder

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Schroeder putin.jpg

Gerhard Fritz Kurt Schröder (* 7. dubna 1944) byl německý politik, od roku 1999 předseda německé sociální demokracie (SPD), od roku 2005 soukromý zaměstnanec ruské firmy Gazprom.

Byl spolkovým kancléřem (předsedou vlády) Spolkové republiky Německo (1998–2005). SPD vládla v koalici se Stranou zelených do předčasných voleb do spolkového parlamentu v září 2005. Ty byly vyvolány Schröderem tak, že spolkový parlament požádal o vyslovení nedůvěry poté, kdy jeho strana SPD neuspěla ve volbách do zemského parlamentu Severního Porýní-Vestfálska v květnu 2005.

Jeho nástupkyní v úřadu spolkového kancléře se v listopadu 2005 stala Angela Merkelová, po dohodě velké koalice CDU/CSU a SPD v říjnu 2005.

Jako spolkový kancléř završil svou politickou kariéru vyjednáním severní trasy ruského ropovodu, který propojil přímo Německo s Ruskem a obešel všechny nespolehlivé severní, dřívější ruské gubernie, především Polsko. Několik málo týdnů před německými parlamentními volbami 24. října 2005, po splnění úkolu dojednání půjčky na jednu miliardu Euro, rezignoval na post kanceléře a stal se zaměstnancem ruské firmy Gazprom. Socialista Gerhard Schröder se tak stal největším politickým prostitutem v celé historii Evropské unie.

Politici

Andrej BabišPavel BělobrádekEdvard BenešPavel BémJan Berwid-BuquoyLeoš HegerVasil BiľakJana BobošíkováJiří ČunekJiří DienstbierJiří Dienstbier mladšíAlexander DubčekJan FischerKlement GottwaldVáclav HavelGustáv HusákKateřina JacquesMilouš JakešZdeněk JičínskýMarie KabrhelováMiroslav KalousekMiroslav NovákJan KavanVáclav KlausKristýna KočíEvžen KoksMartin KonvičkaKrakonošKatedřina KrasnováStanislav KřečekDana KuchtováIvan LangerHelena LangšádlováFrantišek LaudátStanda LokotkaPetr NečasTonny NewotneyTomio OkamuraRoman OnderkaVlasta ParkanováJiří ParoubekKarolína PíkováDavid RathCarda RetardaKarel SchwarzenbergBohuslav SobotkaMartin StropnickýVladimír ŠpidlaZdeněk ŠkromachRadovan ŠteinerJaromír ŠtětinaJan ŠvejnarVlastimil TlustýLubomír ZaorálekAntonín ZápotockýMiloš ZemanZedník Aleš

zahraniční: Donald TrumpJásir ArafatGeorge W. BushArturo CallienteAl GoreWinston ChurchillVojislav KalašnjikovLeninDmitrij MedveděvBarack ObamaBorut PahorSarah PalinováPutinGerhard SchröderJán SlotaSeumas McSporranStalinJosip StalinAdolf HitlerBenito Masolíný

Politici-animace.gif
uncyclopedia
V jiných jazycích