FANDOM


Hřebeňák prskavý
Hrebenak-usmev
Hřebeňák prskavý při úsměvu

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: Špínožravci (Pulvervores)
Čeleď: Poléhavci (Loaferis)
Rod: Hřebeňák (Hrebenus)
Druh: Hřebeňák prskavý (Hrebenus Georgius)


S těmi sluchátky vypadá jak blb, a bez nich jako blb bez sluchátek!

Hřebeňák prskavý je zajímavý zástupce poléhavců, který se sporadicky vyskytuje i v našich končinách.

Vzhled Editovat

Hřebeňák je podobný vyžrané krůtě, či nikdy nestříhanému domácímu praseti. To záleží ze kterého úhlu ho pozorujete. Na hlavě má zlostí zarudlý hřebínek, díky kterému získal i své jméno. Aby vypadal dobře, obdařila ho evoluce zajímavými výrůstky na hlavě ve tvaru sluchátek. Dle některých pozorování však jsou sluchátka snímatelná a hřebeňák jejich neustálým nošením dokazuje svou autoritu.

Chování Editovat

Hrebenak-odpociva

Hřebeňák po jídle odpočívá a nabírá síly ke snězení dalšího jídla

Hřebeňák obvykle spí, nebo nic nedělá. Často se jen válí kdesi na dvoře a svými pařáty drápe svou představu o světě do hlíny plné kuřinců neboli hřebinců. Je tak dobře domestikovaný, že musí být neustále krmen, přičemž miska nesmí být dále než na vzdálenost zobáku. Pokud je miska dále, není plná či existuje jakékoli nebezpečí, že mu někdo sáhne na příděl, celý zrudne, ještě více se nafoukne a drápy škrábe své příběhy o to usilovněji. Pokud je dvůr od hřebinců zameten, tak hřebeňák čapne do zobáku misku a přeleze škrábat své příběhy o kus dál. Občas je nutné ho koštětem obrátit, aby neměl přeleženiny.

Potrava Editovat

Hřebeňák sní všechno, co mu kdo dá. Sám není schopen lovu, čehož zneužívají hejna much, která na něm posedávají. Kdysi slyšel o divokých kohoutech, kteří chudáci nedostávají vše pod nos, ale často si musí sami lovit žížaly. To ho činí velmi smutným, což projevuje usilovnější snahou sežrat všeho co nejvíc.

Rozmnožování Editovat

Hrebenak-predstavy

Hřebeňákova role ve společnosti dle jeho fantazie

Dodnes není jasné, jak se Hřebeňák rozmnožuje. Dle jedné teorie se prostě vyskytl, dle další teorie se tak dlouho přejídá, až se prostě rozštěpí asi jako trepka velká. Sám Hřebeňák však jeví velký zájem o slepice. Občas se na svých pařátech vzchopí a předvádí takzvaný “Hřebeňákův tok”. To je série smutných bečících tónů vyjadřujících nekonečnou samotu, neschopnost a zlost, kterými láká okolní samičky. Tento tok i přes velmi časté opakování a přidávání na intenzitě neměl zatím u okolních slepic úspěch. Ve skutečnosti uhynulo smíchy pár nejlepších nosnic.

Rozšíření Editovat

Hřebeňák je velmi málo rozšířen, zatím byl zdokumentován pouze jeden kus, ale zato velmi zevrubně. Kvůli své životosprávě a neschopnosti se v zajetí rozmnožit, patrně brzy vyhyne. Ve světové klasifikaci stupně ohrožení druhu má vlastní kategorii WH (Who Cares), neboli jeho možné vyhynutí nikdo neřeší.

Hospodářský význam Editovat

Hřebeňák není na dvoře k ničemu. Je chován pouze jako atrakce, protože jeho prskání na vše okolo je velmi směšné. Navíc, jeho zpracování formou "napekáči" je vyloučeno vzhledem k jeho tělesným proporcím.