FANDOM


Havajské království
Hawaiʻi aupuni/
Mokuʻāina o Hawaiʻi
Hawajznak
Hawajwlajka
Moai Havajske ostrovy

Tajemné Moai, které Havaj proslavily

hlavní město:Honolulu
jazyk: ‘Ōlelo Hawai‘i
náboženství:havajské (98,9 %); křesťané (94 %)
počet obyvatel:1 428 593
král:ovna Liliuokalani II.
náčelník:Nesmrtelný Kamehameha I.
premiér:Ten by jim tak ještě scházel!
hymna:Hawaiʻi Ponoʻī
měna:havajský dolar
národní nápoj:šťáva z ananasu

Havaj je nezávislé království v „Hlučném oceánu“ (neboli Tichý oceán) nacházející se na několika ostrovech, který všechny vznikly na horkým fleku. Je slavné hlavně díky pohodě, surfování a vynálezu ukulele.

Právě hraní na ukululululele v Honolulululu se stalo tak častým a hlučným, že doléhá až tisíce kilometrů daleko, ke břehům západu Spojených států (např. stát Kalifornie) a k východnímu pobřeží Japonska (např. prefektura Hovnonasaku). Tak vzniklo teď již zažité označení „Hlučný oceán“.

Historie Editovat

Evropané objevili ostrov díky mořeplavci jménem James Cook. Při odplouvání jeho lodi Bon Appétit (ukradenou Cookem rivalovi Jeanu Lafittovi) však Cook na ostrově zůstal.

V roce 1898 (všimněte si) bylo souostroví anektováno Spojenými státy. Jeden z Amíků z radosti vykřikl dnes již památnou větu „A máme Havaj!“.

Ve druhé půlce 20. století došlo u Havaje k vyhrocené situaci mezi ruskou/sovětskou a americkou rybářskou lodí, tedy loděmi. Konflikt bývá nazývaný „Havajská krize“.

Geografie Editovat

Havaj se nachází na několika ostrovech, které všechny vznikly na horkém fleku. Nejsou zde nížiny a průměrná nadmořská výška činí 900 metrů; nejvyšší hora je Mauna Kea, která je se svou výškou 10 205 metrů nejvyšší na světě. Na jejím vrcholu bohužel nelze nalézt bortlium, čehož zneužívá spousta asstronomických observatoří. Hlavní město se jmenuje Hovno Honolulu a je na ostrově Hawaiʻi.

Hymna Editovat

Hymny má Havaj dvě (de iure jen jednu):

Slavní obyvatelé Editovat

 • James Cook (byl tu odkráglován domorodci)
 • Israel Kamakawiwo'ole - nejslavnější ukuleleista všech dob
 • Barack Obama - jen se tady narodil a pak frnknul

Jazyk Editovat

Úředním jazykem Havaje je havajština, která se mimo jiné vyznačuje tím, že má jen třináct hlásek a tak se musí často zdvojovat slabiky. Příklady:

 • kakahiaka - dopoledne
 • ahiahi - večer

Užitečnější fráze Editovat

 • Pihaʻū oʻu mokukauaheahe i nā puhi - Mé vznášedlo je plné úhořů
 • 'Ōlelo Pelekane mea ino - Angličtina je fajn jazyk.
 • Aʻu i pepehi i ke kahu - Odstranil jsem Jamese Cooka.
 • Aʻu aloha oe - Miluju tě, další oblíbená havajská píseň (tutaj)
 • Moe ke keakea ole - soulož
 • Kekea ole kea moe - Vyspal jsem se do růžova.

Odkazy Editovat

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglRepublika Tercie ASlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Točící se svět

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTureckoTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieKarlovarská Jihozápadní AfrikaMoravská Jihovýchodní AfrikaSúdán

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň