FANDOM


Brouk
Atlas

Brouk hovnivál v uměleckém zpodobnění Milana Knížáka

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Hrdobec na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Hrdobec je novotvar použitý v množném čísle prvním českým necyklopedistou Janem Nerudou v básni Jak lvové bijem o mříže ze sbírky Plísně komické (1878, všimněte si, že to není prvočíslo). Hrdobec (podstatné jméno, mužský rod, vzor blbec) zde značí brouka hovnivála. (Příruční slovník jazyka českého, díl I., A-J, Praha 1935-37) .

Jan Neruda

Jan Neruda obohatil češtinu o nový výraz pro hovnivála.

Citace básně:

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
„Nuž pojďte, páni, blíže,
jen trochu blíže, hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!“

Chybný tvar Editovat

Českopedie uvádí chybný tvar tohoto slova hrdobce (údajně ve smyslu hrdý člověk). Jde o hrubou chybu, která jasně dokládá, že českopedisté vůbec neznají český jazyk.

Patvar hrdobce se velmi rozšířil v Moravistánu, kde byl úředně moravskými jazykozpytci přijat do moravštiny jako jedna z nesčetných moravských nadávek pro čecháčky. Prvním doloženým moravistáncem, který použil nadávku hrdobce, byl Karel Lobotóm v hospodě U Pavouka.

RozšířeníEditovat

Ve filmu Marečku, podejte mi pero! dosáhla popularita Hrdobce vrcholu, nezanedbatelnou roli tam ovšem hrál Hliník, který se však potom odstěhoval do Humpolce. Musíme také zmínit nezanedbatelné zásluhy pana Svěráka o popularizaci, hned na druhém místě se umístila hláška Hujer metelescu blescu.