Hroznyzvy

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

Hroznyzvy (latinsky vindemia ex vos) jsou bájné plody stromu, který je nazýván hroznyzvovník vysoký (arbor vindemia ex vos aeria). Tento strom se vyskytoval pouze v blízkosti trampských osad na řece Sázavě a je pravděpodobné, že s ubývajícím počtem trampů, jež se o něj starali, z přírody zcela vymizel. Jeho jediný známý exemplář (ovšem ve formě bonsaje) má za oknem svého bytu Wabi Daněk.

SIPEK - MAKRO

Hroznyzvy

[editovat] Význam

Hroznyzvovník byl pro trampy významným stromem, pod nímž rádi sedávali, pěli táborové písně a chlastali. Je známo, že jeho plody (hroznyzvy), nebylo nikdy možné posbírat – nejspíše proto, že trampové byli neustále pod parou a na relativně vysoký strom nebyli schopni vylézt. Když se ráno probrali, už se jim pro hroznyzvy nechtělo.

[editovat] Zmínky

O stromu se krom pamětí postarších divých kotlíkářů dochovalo jen málo informací. Velkým obdivovatelem hroznyzev byl samozřejmě také trampský písničkář a amatérský pediatr Honza Nedvěd. Traduje se, že svou nejznámější píseň Stánky složil právě pod hroznyzvovníkem, kde zaparkoval svůj zelený mercedes, aby se mohl z okýnka kochat netknutou přírodou Posázaví a čerpat z ní inspiraci. Právě v textu této písně je obsažena jedna z mála písemných zmínek o legendárních hroznyzvách. Je jim věnovaná pasáž, kde Nedvěd přímo zpívá: „Ztracená víra, hroznyzvy nic neposbírá.“

[editovat] Podoba

Samotná hroznyzva byl údajně plod přibližně o velikosti a tvaru šípku, a měl charakteristické khaki zbarvení. Mezi trampy kolovala pověst, že plody jsou velmi chutné a navíc se dají použít do pálenky. Proto se jich tolik (bohužel neúspěšně) pokoušelo hroznyzvy posbírat.

uncyclopedia