Itálie

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

„Haló, haló, helou- pocem, pojď- komnata, cimra naše zděs, ale tady peřina nět!“

- Stará Škopková na dovolené v Makarónii
Italská republika
Repubblica italiana
Escudoitalia
Italie fflag
státní zřízení:republika
hlavní město:Řím
jazyk: italština
náboženství:romakatolické
Italy-map
prezident:Francesco Totti
premiér:Don Vito Corleone
hymna:Šly panenky silnicí
měna:lyra (popřípadě můžete platit i houslemi nebo flétnami)
národní jídlo:taliány
Švejk2 „Cožpak Itálie, to je pěkná země, prohodil kuchař Jurajda, já sem byl jednou v Benátkách a vím, že Talián nazve každého prasetem. Když se rozčílí, je u něho každej porco maladetto. I papež je u něho porco, i madonna mia e porco, papa e porco“
Švejk. III/2 - V Budapešti

Itálie je nevyspělý stát Evropské unie. Nachází se v jižní Evropě a je obklopen ze všech stran mořem (kromě severu). Je tam dostatek slunce, vína, italské zmrzliny, italské mafie a velký nadbytek pláží. Proto se v italském parlamentu před několika lety uvažovalo o odprodeji několika italských pláží České republice (na žádost Jiřího Paroubka). Měly být přemístěny do jižních Čech. Tento obchod se však nakonec neuskutečnil protože se zjistilo, že by bylo nutno odprodat i kus Jadranského moře a na to italská strana nepřistoupila (zde by byl navíc problém s transportem).

[editovat] Geografie

Itálie se skládá z nohy, která nakopává Sicílii, což má svůj historický původ v římských dobách, kdy Římané válčili se Sicílií. Další ostrov, Sardinie, byl již Římany definitivně odkopnut.

[editovat] Italské legendy

Opel and mare

Typické italské přímořské městečko

 • Bůh je Ital.
 • Když Josef Kajetán Tyl napsal slova „Zemský ráj to napohled“ měl na mysli původně hlavní nádraží v Miláně.
 • Itálii vyrobila jistá mimozemská civilizace (Romulani) jako reklamu na své boty, které jsou údajně tak kvalitní, že se exportují praktický do všech galaxii ve vesmíru. Proto Itálie při pohledu z vesmíru vypadá jako typická romulanská bota.
 • Italové byli v dávných dobách skvělými a nebojácnými válečníky. (je to sice k neuvěření, ale některé historické prameny tuto fantasmagorii potvrzují.)
 • Italové kdysi bývali pracovitým národem.
 • Starověcí Italové (nesprávně označovaní jako „Římané“ správně je „Italikové“) používali špagety nebo pizzu jako medicínský prostředek k vyvolání zvracení. To se změnilo až po cestě Marca Pola do Číny.
 • "Vidět Neapol a zemřít." Ve skutečnosti zkomolenina starořímského úsloví "vidět Neapol a pak (vesnici) Mori", tedy srovnat velké a malé, srovnat nesrovnatelné.

[editovat] Italové a jejich životní styl

Vačice a Rzipus a Rébus

Prasofena krmící malé sirotky mlékem“ Častá praxe v italských sirotčincích

Italové neradi pracují, proto vymysleli siestu, která trvá v některých oblastech i půl dne. V průběhu siesty se Italové přemísťují ze svých pracovišť domů, nebo na pláže kde tráví čas koupáním v moři a opalováním. Italové jsou veselí, přátelští a pohostinní (kromě příslušníku italské mafie). Rádi pijí víno, které je v jižní Itálii velmi levné, levnější než pitná voda (ta je tam dokonce dražší než benzín). Italové jsou pobožní snad ještě víc než Poláci, mají obrázky Otce Pia i ve svých hospodách, kde čepují kávu místo piva. Italské pivo je mizerné. Mladí Italové jsou ochotní jet na diskotéku, která je vzdálená i tři sta kilometrů od jejich bydliště. Rodinné domy v jižní Itálii, které se nacházejí mimo turistické oblasti jsou často zvenčí neomítnuty. Italské holky nejsou tak hezké jak se říká. Italové práci často odfláknou, proto italská auta nedosahují kvality německých aut. Italové milují „fotbal“ a před zavedením eura byla italská měna „lira“ nejtvrdší měnou v Evropě.

[editovat] Hudba a film

Itálie dala světu hudbu, bez níž se neobešla žádná normalizační estráda. A to přestože šlo povětšinou o obšlehlé verze českých autorů, jako byl Jaroslav Uhlíř, Těžkej Pokondr či Semtex. Samotná hudba se přitom vyznačuje kreativním minimalismem, kdy s minimem prostředků autoři vykouzlí hromady skladeb. Většina písní má harmonii na akordy C - Ami - Dmi - G a slova jsou plusmínus stejná. Písně se však dají dobře odlišit podle rytmu a přízvuku v refrénu (ámore / amóre / amoré).

Pověstný italský minimalismus se projevuje i ve filmu. Jen tak si lze vysvětlit, že Italové byli schopni vytvořit sérii veleúspěšných filmových komedií na základě toho, že jeden chlápek dá facku druhému.

[editovat] Architektura

Italští architekti jsou známi tím, že i v současné ekonomickým diktátem řízené době se nesnaží jen o funkčnost stavby, ale vždy mají na paměti její estetický dojem. To je zvláště vidět na italských dálničních křižovatkách. Tam, kde suchopárný Němec prskne obyčejný čtyřlístek, tam Ital vykouzlí umný propletenec šesti estakád ve dvou patrech, s čtyřmi tunely, deseti semafory a 37 kilometry nájezdů (37 jakožto prvočíslo hraje v italské architektuře důležitou roli).

Oproti tomu samotná města jsou stavěná velmi pozemkově úsporně. Úzké a křivolaké uličky byly v historii důležitým obranným prvkem - nepřátelští vojáci dobyvší město v nich často zabloudili a zemřeli hlady, případně si ještě nevědomky prodloužili utrpení pojídáním zrekvírovaných lasaní. Tento obranný prvek je zvláště účinný proti napadení USA, jelikož průměrný americký buržoust se do italské uličky často ani nevejde. Turisté se dnes vyhladovění bát nemusí, jelikož každý turista před návštěvou města projde důkladným orientačním školením, když se pokoušel vymotat na některé z místních dálničních křižovatek.

[editovat] Kuchyně

Italská kuchyně je vyhlášená především svými těstovinami, plody moře, pečivem a zmrzlinou. Těstoviny se podávají jako pasta. Plody moře se sklízí na mořských plantážích, česat je přijíždí mnoho českých brigádnic. Pečivo ani zdaleka nedosahuje kvalit našich rohlíků a zmrzlinu Italové jedí jen Totti-fruti a pistáciovou. Světově nejoblíbenějším italským jídlem jsou ale taliány. Nejméně oblíbenou italskou potravinou je sardinský sýr casu marzu, ve kterém žijí červi. Prý je příliš únavné muset si u úst přidržovat ruku, aby červi, vystrašení vidinou jisté smrti v blížící se obří ústní dutině, nevystřelovali z kousku sýra všemi směry...

Italové velmi lpějí na regionálních tradicích a jsou schopni i vyvolat diplomatickou roztržku kvůli těstovinám špatně zkombinovaným s omáčkou či kvůli nežádoucí přísadě na pizze. Improvizace se necení, pravidla prověřená věky se úzkostlivě dodržují. Zde několik hlavních zásad a informací, které je dobře mít zvládnuté, abyste se vyhnuli aspoň těm nejkřiklavějším faux-pas:

1) Boloňské špagety neexistují.
2) Pesto se dělá jedině s ligurskou bazalkou.
3) Spaghetti all'Amatriciana pocházejí z regionu Lazio.
4) Mozzarella může být buvolí či kravská.
5) Spaghetti all'Amatriciana pocházejí z regionu Abruzzo.
6) Spaghetti all'Amatriciana se správně dělají s makaróny.
7) Ne, spaghetti all'Amatriciana se správně dělají se špagetami.
8) "Makaróny" se jmenují bucatini.
9) Pesto se dělá jedině s obyčejnou bazalkou.
10) Jediná pravá mozzarella je buvolí.
11) Do tiramisu patří jedině amaretto.
12) Kravská mozzarella není mozzarella, nýbrž fior di latte.
13) Risotto se musí stále míchat.
14) Kravská mozzarella se jmenuje fior di latte, ale je to druh mozzarelly.
15) Do tiramisu patří jedině rum.
16) Na pizzu jedině buvolí mozzarella.
17) Na severu se dělá skvělý olivový olej.
18) Francie vděčí za všechno, ZA VŠECHNO, jedině Itálii.
19) Risotto se nemusí vůbec míchat.
20) Káva Illy má geniální plechovku, takže si uchová aroma 3 roky.
21) Na pizzu jedině kravská mozzarella, buvolí je na to škoda.
22) Do tiramisu vůbec nepatří alkohol.
23) Francouzská kuchyně by bez italské VŮBEC neexistovala.
24) Na severu se nepoužívá olivový olej, jedině máslo.
25) Pecorino romano ("romano" = římské) se vyrábí na Sardinii.
26) Prodávat mletou kávu, byť by to byla Illy, je barbarství.
27) Vídeňský řízek pochází z Milana.
28) Vídeňská káva pochází z Milana.
29) Cappuccino pochází od Rakušanů.
30) Italové měli gastronomii, když Francouzi a Rakušani ještě žili v jeskyních.

[editovat] Základní slovíčka a fráze

 • Il mio aeroscivolante è pieno di anguille = Mé vznášedlo je plné úhořů.
 • Mamma! Dove sei, cosa fai? = Úvodní fráze k důležitému obchodnímu telefonátu, jemuž je nutno dát přednost před jakoukoliv jinou činností
 • Kozy piccola = Mám tě rád jen jako kamarádku.
 • Cornuto! = Název italské zmrzliny
 • Fragola = Jahoda (Ať to řeknete při jakékoli příležitosti, Ital vám dá jahodovou zmrzlinu)
 • Chcaldorini - skokan na lyžích
 • Viedro = kýbl
 • Folia = igelit
 • Kefá = zubní kartáček
 • Ujó = strýc
 • Absolute in ordinamento = v rychtyku
 • Slejváro = déšť
 • Činžáno = výběrčí činže

[editovat] Známí Italové

[editovat] Známá italská sídliště a obce

 • Řím - kdysi hlavní město světa, dnes provinční metropole s přilehlým skanzenem
 • Neapol - město, které je třeba stihnout navštívit před smrtí
 • Florencie - kdysi luxusní domov anglických důchodců, dnes levný a omšelý hostel pro baťůžkáře s přilehlým skanzenem
 • Benátky - většina návštěvníků zaměňuje Benátky s náměstím Sv. Marka, ve skutečnosti se za náměstím rozkládá město
 • Milán - údajně centrum designu a módy, ve skutečnosti špinavé nákupní středisko
 • Turín - město, které navzdory naivním představám nevzniklo kvůli továrně Fiatu
 • Bologna - hlavní město italského komunismu & město s nejvyšší životní úrovní v Itálii; jedno podmiňuje druhé


Švejk2 „Z bezpříkladné zrady a z lačnosti zapomněl italský král na bratrské závazky, kterými byl povinován jako spojenec našeho mocnářství. Od vypuknutí války, ve které se měl postaviti po bok našim statečným vojskám, hrál zrádný italský král roli maskovaného zákeřníka, chovaje se obojetně, udržuje přitom tajné vyjednávání s našimi nepřáteli, kteráž zrada vyvrcholila v noci z 22. na 23. květen vypovězením války našemu mocnářství. Náš nejvyšší velitel je přesvědčen, že naše vždy statečná a slavná vojska odpoví na ničemnou zradu nevěrného nepřítele takovým úderem, že zrádce přijde k poznání, jak, začav hanebně a zrádně válku, sám sebe zničil. V to důvěřujeme pevně, že s pomocí boží brzy nadejde den, kdy roviny italské opět uvidí vítěze od Santa Lucie, Vicenzy, Novary, Custozzy. Chceme zvítězit, musíme zvítězit, a jistě zvítězíme!"
Potom bylo obvyklé "Dreimal hoch!" a vojsko nasedlo opět do vlaku, jaksi zaraženo. Místo patnácti deka ementálského sýra mají na krku válku s Itálií.“
Švejk. III/2 - V Budapešti

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoRepublika Tercie ASlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Točící se svět

AsieČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMongolskoOnánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTurecko

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieMoravská Jihovýchodní AfrikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaSúdán

AmerikaKanadaGrónskoJamajkaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánGighaHavajKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleňHněď

uncyclopedia