FANDOM


Kňáva lesní
Knava lesni

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: lasicovití (Mustelidae)
Rod: kňáva (Hemimartes)
Druh: kňáva lesní (Hemimartes sylvaticus)
Google uncyc Kňáva lesní na googleTohle je nejlepší článek na téma „Kňáva lesní“ na celým internetu.
Knava jihoamericka

Kňáva jihoamerická

Kňáva lesní (Hemimartes sylvaticus) je malá středoevropská lesní lasicovitá šelma. Její latinský název (doslova polokuna) je odvozený od názvu kuny (Martes). Žije v listnatých i jehličnatých lesích evropského mírného pásu. Živí se brouky, žábami, myšaty, vejci drobného ptactva, odhozenými žvýkačkami, zbytky čokoládových tyčinek, staniolem a mikrotenovými pytlíky. V Evropské unii je zákonem chráněná. Při letmém setkání může být zaměněna za větší kunu (v poměru 3:2). Její nejbližší příbuzná je kňáva jihoamerická a kňava kňuba.

Výskyt Editovat

Kňáva obývá hustší lesy na celém území Česka, její výskyt zasahuje až na východní Slovensko, do Rakouska, Bavorska i Polska.

Za druhé světové války se rozšířila i do Velké Británie. Přírodovědci teď uvažují jak se tam dostala. Nejpravděpodobnější teorií je, že tam byla zavlečena za 2. světové války při bitvě o Británii, kdy je němečtí letci shazovali na území Anglie jako bomby.

Podle jiné teorie je tam zavlekli už římští legionáři, ale pravděpodobně téměř vyhynuly a pak se znovu rozšířily zřejmě po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki (je možné, že se (kňávy) jen na těch dlouhých 1500 let zahrabaly pod zem a čekaly na určitý signál, kterým bylo svržení těch atomových bomb). Další teorie bohužel shořely i s jejich majiteli v roce 1998 nebo 2001.

Způsob života Editovat

Vyhrabává si v křoví mělké nory v nichž rodí 2 až 3 mláďata jednou do roka. Ve dne spí v pelechu, v noci slídí po okolí, loví drobnější savce, hmyz a obojživelníky, táborníkům s oblibou vykrádá uskladněné potraviny.

Kňáva lesní je plaché zvíře, návštěvníky lesa bývá jen zřídka spatřena a ještě vzácněji fotografována.

Externí čučkyEditovat

Kňáva na českopedii