FANDOM


Konipas
Konipasové 2
Samice konipasa s mládětem

Stupeň ohrožení
běžný druh
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Kanibalia)
Kmen: Strunatci (Chrochtata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mamlasia)
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: koňovití (Equidae)
Binomické jméno
travexis krkenzis


Konipas je druh koně, který se neustále pase.

VznikEditovat

Konipasové vznikli evolučním vývojem přibližně roku 2008 před Kristem chromozómovou mutací, přesněji řečeno, homozygotní aberací. Metabolismus jednoho hříběte se abnormálně zrychlil a jeho potomci dále tuto vlastnost dědili. Jediné větší stádo konipasů bylo donedávna pouze v Patagonii.

VlastnostiEditovat

Konipasové jsou nuceni neustále, téměř bez přestávky, pást se. Jen v době kratičkého nočního spánku se nepasou. Jejich věčně ohnuté krky se již nedokážou narovnat. Pouze mladá konipasata v době kojení mají krky pohyblivé, po přechodu z mléka na trávu však během 3 měsíců krční obratle srostou.

Slibná budoucnost v ČeskuEditovat

Na příkaz ministra zemědělství Gandalfoviče bylo zakoupeno chovné stádečko konipasů. Konipasové měli nahradit ovce, které byly v Beskydech roztrhány údajnými smečkami vlků. Ve skutečnosti se tyto ovce staly potravou toulajících se prasopsů, což ale na ministerstvu nevědí. Projekt však na čemsi ztroskotal a stádo konipasů bylo privatizováno. Dnes konipasy nabízí největší specialista na zahradní techniku Mountfield místo sekaček na trávu.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Konipas na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie