FANDOM


JR-L1
Jak40dpp

Snímek ze zkušebního provozu

L1 je plánovaná letecká linka v Praze mezi letišti Ruzyně a Kbely. Projekt s vrtulníky je starý a málo nápaditý. Už je bude mít Čína a nikdo si nás nevšimne. Letadla hromadné dopravy nás dostanou na titulní stránky novin. A budeme o další krok před Brnem.

Teleport je prozatím fikce, ale reálněji se rýsuje možnost zavedení letecké linky Ruzyně - Kbely. Normálně by to možné nebylo, ale protože Praha je světové město a musí pořádat olympiádu, je něco takového nezbytností. Navíc Pavel Bém zaboduje u výběrové komise velice rychlou přepravou z letiště na hlavní sportoviště.

Linka L1 bude plně integrována do PID. Samozřejmostí jsou označovače při vstupu do letadla. Letadlo bude nějaké malé, zatím je ve zkušebním (a tudíž neveřejném) provozu jeden ruský Jak 40, přestavěný na potřeby hromadné dopravy, tj. poměr sedící:stojící 1:2, vnitřní a vnější BUSE, obsluha jedním člověkem. Počet osob cca 30/letoun. Lak pražský unifik á la T6. Pro začátek by měla stačit tři olétaná letadla. Druhá generace letadel bude již ryze česká.

V případě úspěchu projektu a nedostačující kapacity uvedených letadel bude nasazena dvojice bývalých vládních speciálů Tu-154, které nyní slouží jako provizorní zastřešení letištní plochy na kbelském vojenském letišti. V takovém případě by pražský dopravní podnik musel uzavřít provozní smlouvy s Armádou ČR a obě instituce by se musely postarat o odhlučnění obou sovětských letadel. Protože jde o letouny, disponující umělou inteligencí, dá se předpokládat, že by si to mohly dát vysvětlit a mohly by se ve zvukových projevech krotit.

Zádrhele nebudou překvapivě žádné. Náklady se zaplatí z magistrátní pokladny (parkovné, mýtné, dávka z počtu komínů…). Hluk? Okolo roku 2013 bude v Praze jezdit 40 poršešrotů, občasný hluk nízko letícího letadla už nikoho vzrušovat nebude. Tou dobou budou letadla tišší díky pokroku. Myslíte si, že si L1 nenajde cestující? A ptali jste se někdy někoho v Kbelích, jesli potřebují rychlé spjení na mezinárodní letiště? Hlavní skupinou cestujících budou lidé ze severu Prahy, směřující na Ruzyni, zaměstnanci letiště žijící na severu Prahy, letečtí šotouši, pozemní šotouši, turisté a lidé nákupuchtiví v novém outletu. V době olympiády delegáti, novináři a sportovci.

Provozovatelem asi nebudou ČSA, linka zřejmě přejde pod DP Praha, neboť se zvýší počet správních jednotek -> počet ředitelů. (Jen si to představte: Jednotka Provoz Letounů - no který dopravní podnik tohle na světě má?) <fikce>Může se stát, že si DP zřídí oddělení levných letů: Praha - Brno - Bratislava za málo! Třeba se vrátí do zlaté éry v 60, letech, kdy provozoval i taxislužbu a svoz odpadu.</fikce>

Pokud se zkušební provoz L1 osvědčí, a jako že se osvědčí, vybudují se pro olympiádu další, dočasná letiště - Letná (pokud se tam nepostaví knihovna), Strahov. Tou dobou budeme mít již nová letadla uzpůsobena pro městský provoz. Samozřejmě olympiáda to všechno zaplatí a ještě nám zbyde na metro. Během olympiády bude fungovat přibližě šest leteckých linek.

Letectvi Astronautika
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice

Linky městské dopravy v Praze editovat 
1 | 7 | 9 | 12 | 14 | 18 | 22 | 41 | 140 | 150 | 174 | 177 | 200 | 666 | A380 | Metrolinka | L1 | X-A | X-B | X-22
šde  
ROPID
Bus jede jinam Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMRopid

JirkaPar Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha Autobusy

X-AX-BX-22150174177200666Karosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetra1791214182241

810666b S-Bahn

Esko PrahaNejdůležitější trať v PrazeNádraží Praha-HolyněPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp Letadla

A380L1

BabaZMetra Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení