Lahvoun

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Lahvoun ministrant

Lahvoun zachycen při jeho druhé nejobvyklejší činnosti, totiž při ministrování

Křesťanství
Jesus-pastor

Antikrist
Beránek Boží
Bůh
Ježíš
Džízes
Kristis
Duch svatý
Papež
Papežská neomylnost
Satan

Boží bojovníci
Katolická AO
Kongregace pro nauku víry
Kněz
Lahvoun
Nebe
Kanonizace
Novojičtí černoprdelníci
Řád templářů
Svátostný sedmiboj
Zvěrozvěsti

Apokalypsa
Bible
Bible IV.
Black Metal
Ďáblova bible
Hospodine pomiluj mě
Kostel
Misionářská poloha
Otčenáš
Paškál
Posvátná kanalizace
Svatá stolice

Lahvoun, též Všudybýlek nebo ředitel zeměkoule (také „inženýr Karas“, ministranty hojně nesprávně oslovován jako „pan Lahvoun“), je pražská postava vyskytující se již od 80. let 20. století prakticky na všech katolickocírkevních, eventuálně církevněkatolických trachtacích, zejména v pražské diecézi. Je věrným souputníkem otců biskupů i papežů, pokud se vyskytnou v Praze a okolí. K proniknutí do bezprostřední blízkosti vysokopostavljennych osob využívá znalosti liturgie a ministrantský obleček. Doba socialismu mu vyhovovala více, neboť stihnul všechno. Po zacinkání klíčů je církevních podujatí mnoho, pročež nestíhá, což jej rozteskňuje. Má se za to, že býval velitelem a štábním důstojníkem proslulé Holubí letky. (Holubí letka na Českopedii)

Jeho funkce je všeobecně vnímána jako značně reprezentativní a podle jeho přítomnosti (či nepřítomnosti) se dá velmi dobře poměřovat důležitost té či které církevní akce.[1] Děje se tak dokonce i na poměrně oficiálních místech, kde je v žebříčku prestiže řazen před papeže, biskupy, preláty i kněze. [2] Po roce 1989, když do svých funkcí nastoupili noví biskupové, kteří předtím nemohli sloužit, byl Lahvoun jediný, kdo znal všechny náležitosti biskupských obřadů.

V poslední době rozšiřuje seznam svých štací i akce ryze politické – jako např. účast ve volebních štábech Karla Schwarzenberga i Miloše Zemana.([3]) Zúčastnil se i českotelevizního vysílání 17. 11. 2014. (na obrázku)

[editovat] Původ

Lahvoun tv

Lahvoun (vpravo) v Českotelevizi s Jakubem Železným

Původ Lahvounův je obestřen tajemstvím, stejně jako jeho bytí. Dle některých svědků je obdařen schopností bilokace (výskyt na dvou místech současně), jinak vyhrazené pouze světcům.

O původu jména kolují dohady. Za nejpravděpodobnější je mnohdy pokládána hypotéza, že tuto přezdívku získal díky lahvově zelenému saku, které nosil.[1] Někteří badatelé zde nacházejí souvislost s lahvově zeleným sakem sv. Dominika Savia[2] z komiksu o sv. Donu Boskovi.

Původ jeho jména je ovšem nejspíše spojen s Msgre. Jiřím Reinsbergem. Ten prý kdysi člověka, jenž označil tuto postavu jako "hlavouna", opravil vtipnou přesmyčkou s tím, že spíše než o "hlavouna" se jedná o "lahvouna" (ať už tím měl na mysli cokoliv).

[editovat] Citace

Lahvoun1

Lahvoun na dni dětí. V ten den nebyla významnější církevní akce s občerstvením zdarma

Katolickou církev asi z dvaceti pozvaných představitelů zastupoval pouze pan Lahvoun, který přišel, ačkoliv jsme ho zapomněli pozvat, a tím dodal celé sešlosti oficiálnější charakter a důležitost.[3]
Punc celé slavnosti dodala přítomnost Lahvouna, který ale překvapivě nebyl aktivní v presbytáři v tradiční roli vometáka, ale spořádaně stál v lidu, což si dovedu vysvětlit jen tím, že mu někdo před bohoslužbou dal (nejspíš laskavým slovem a levým hákem) jasně najevo, kde je jeho místo.[4]


Před lety jsem byl u toho, kdy Lahvoun byl, pro změnu na Strahově pod nějakou záminkou vylákán na dvůr za basiliku a tam uzamčen po celou dobu liturgické služby. Jelikož to bylo na Zjevení Páně a zrovna celkem mrzlo, měl jistě, byv pouze v rochetce a komži, hluboké spirituální zážitky. (Neznámý ultratradicionalista)

[editovat] Zdroje

  1. crux.lightbb.com/t1026p640-kam-nas-zavedl-dvk-iii
  2. sv. Dominik Savio na lads.be
  3. Část osmá - Zprávy ze salesiánské rodiny - na ascczech.cz
  4. http://vesper001.wordpress.com/2011/06/13/plavnym-krokem-selmy-letu-vstric
Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něho něco dozvěděli. Pokud se chcete podívat na podobné zvratky, navštivte slovenskou Wikipedii.
uncyclopedia