Lichtenštejnsko

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Vykricnik.png

Omluvte nevalnou kvalitu obrázků v tomto článku

Lichtenštejnsko je příliš malé na to, aby se do něj vešly velké a kvalitní obrázky.

Lichtenštejnsko
Fürst Liechtenstein
Vlajka Lichtenštejnska (lupa, bez které stát nenajdete). Znak Lichtenštejnska (pod pláštěm, aby nezmrzl).
Vlajka Znak
Národní Hymna: Nad mladým Rýnem
(Dobe am bueb Rhein)
Poloha lichtenstejnska.jpg
Zřízení Pseudokonstituční monarchie
Nezávislost 1806
Knížepán Johannes Adam Ferdinand Alois Josef Maria Marko d'Aviano Pius von und zu Liechtenstein

rozumně: Hans Adam II.

Město Vaduz
Měna Švýcarský frank (KCHCHCHF)
Oficiální jazyk Němčina
Skutečný jazyk Alemanština (zmršená němčina)
Obyvatel 35,3[1] (203ob./km²)
Náboženství Peníze
ISO 3166-1 438 LIE LI[2]

Lichtenštejnsko je malý stát v Evropě. Leží... moment, jen najdu lupu...leží mezi Rakouskem a Švýcarskem. Jeho území zahrnuje jedno alpské úbočí, říčku, vesnici Vaduz, vesnici Schellenberg, silnici se švýcarskou autobusovou linkou, kus rakouských kolejí a tři políčka. Je to jediný stát světa, kde se nehraje ligový fotbal, jelikož jsou tu jen 3 kluby a podle směrnice EU se liga musí hrát aspoň s pěti (není náhoda), že obojí jsou prvočísla.

Stát vznikl po rozpadu Svaté říše římské (čehož si v té době v Lichtenštejnsku nikdo ani nevšiml), podobně jako v případě Polska tedy může za jeho vznik Napoleon, který Říši zrušil. V Lichtenštejnské hymně o něm ale není (na rozdíl od té polské) ani zmínky, ačkoli by si to jistě zasloužil. Lichtenštejnsko se nejprve kamarádilo s Rakouskou monarchií, pak s Rakousko-Uherskem a nakonec se Švýcarskem, což mu vydrželo dodnes.

[editovat] Lichtenštejnsko a Česko

Hans adam II.jpg

Johannes Adam Ferdinand Alois Josef Maria Marko d'Aviano Pius von und zu Liechtenstein, kníže Lichtenštejnské.

Lichtenštejnsko je konstituční monarchií, od počátku věků od 17.století zde vládne šlechtický rod Lichtenštejnů. Ve skutečnosti by ale měla patřit jejich země České republice. Lichtenštejnové totiž od dob Rakouska vlastnili mnohá území v Českých zemích. 18.prasince 1918 byly ale v Československu dosud platným zákonem č. 61/1918 Sb. zrušeny šlechtické tituly. Lichtenštejnové tedy oficiálně přestali být šlechtici. To jim ale nezabránilo, aby spolupracovali s Adolfem Hitlerem.

Několikrát[3] ho hostili na svém hradě, načež byli pochváleni, že mají hezký samostatný německý stát. Po válce se v Lichtenštejnsku snažili tuto historickou epizodu ututlat, kvůli čemuž dokonce předělali němčinu, aby mohli tvrdit, že kdyby je Hitler přece jen navštívil, ani by jim nerozuměl. Později bylo i toto popřeno a Němčina byla opět ustanovena místním oficiálním jazykem.

Z rozhodnutí Československého státu jim měl být po válce jako spolupracovníkům s nacisty zabaven veškerý majetek. Tehdy Lichtenštejnové pobrali co mohli a utekli do Vaduzu. Konfiskace Lichtenštejnska nebyla umožněna neochotou Rakouska pustit československou armádu přes své území.

Československo vyřešilo situaci tím, že Lichtenštejnsko diplomaticky neuznalo. Lichtenštejnsko naoplátku neuznalo Česko po jeho osamostatnění v roce 1993. Změnu přinesl až premiér Jan Fischer, pod jehož vedením podepsali 8.září 2009 zástupci Česka a Lichtenštejnska dohodu o spolupráci. Necyklopedie dosud zkoumá Fischerovo napojení na lichtenštejnské svobodné zednáře a podezřelý vzestup zbrojení poté, co Hans Adam II. prosadil roku 2003 zvýšení knížecích pravomocí.

[editovat] Lichtenštejnské hospodářství

Globus.gif Související informace obsahuje
Regál Zeměpis©

Lichtenštejnsko nemá jako jediný stát na světě státní dluh. V tak malém státě zřejmě není dostatek prostoru na velké tunely a neprůhledné finanční manipulace, kníže si navíc všechno osobně hlídá a když je potřeba, dá do státní pokladny něco ze svého (stejně si to odtamtud někdy dříve vzal).

Lichtenštejnsko má největší hrubý domácí produkt na hlavu – 158 000 CHF (to je nějakých pět bilionů zimbabwských dolarů). Z převážné části ho tvoří zde sídlící firmy z celého světa (sídlí zde 3,14 mezinárodních firem na obyvatele) a rozvinuté bankovictví, poměrně velkou částkou přispívá i průmysl (vyrábí samé tretky – platinové hodinky, diamantová pera, zlatý papír či stříbrné trpaslíky). Lichtenštejnský průmysl je orientován primárně na export (100% výroby se vyváží do zahraničí).

[editovat] Světový význam Lichtenštejnska

Lichtenstejnsko snih.jpg

V zimě bývá v Lichtenštejnsku sníh. Hodně sněhu.

Lichtenštejnsko je tak malé, že jeho účast v mezinárodních organizacích nemá smysl, přesto ale vstoupilo do OSN (Kníže nejspíš podepsal, aby mu už konečně dali pokoj). Naše zpravodajská agentura ale postupně objevuje, že mnohé nitky ovládající světové dění míří kamsi mezi Švýcarsko a Rakousko...

[editovat] Další lichtenštejnské zajímavosti

 • Ve Vaduzu se plánuje stavba metra, v současnosti vláda hledá dostatečně ohebné vlaky.
 • Podle učebnice zeměpisu je v Lichtenštejnsku příjemné klima díky vlahému fénu. Jak je onen fén velký a kolik stál se nám zjistit nepodařilo.
 • 15 % rozlohy Lichtenštejnska tvoří neschůdné kamenité útesy.
 • Lichtenštejnsko musí dovážet 96 % energetických zdrojů, ačkoli větrníky v květináčích s muškáty vyrábí tolik elektřiny, kolik jde.
 • Hlavní (a jediné) město Vaduz leží na stejné zeměpisné délce jako Gabonské město Libreville.
 • V zemi se nenachází žádné letiště, jen heliport na dvorku knížete.

[editovat] Užitečné lichtenštejnské fráze

Vaduz metro.jpg

Pro stavbu metra ve Vaduzu jsou třeba velmi ohebné vlakové soupravy.

 • My Luftkissenfahrzüüg ist voller Aale - Mé vznášedlo je plné úhořů
 • Hascht dou eine froge? - Máte nějaké otázky?
 • Ä-äh / Nei - Ne.
 • S war schön, nit war? - To bylo hezké, že?
 • Jo! - Ano!

[editovat] Zlichtenštejnujte také


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoRepublika Tercie ASlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMongolskoOnánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTurecko

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieMoravská Jihovýchodní AfrikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaSúdán

AmerikaKanadaGrónskoJamajkaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americké

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánGighaHavajKrakoziaKrálovství kněze JanaNový ZélandPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

 1. V tisících
 2. Ne, také nevím, co to znamená, ale mají to na Českopedii.
 3. Konkrétně jednou
uncyclopedia