FANDOM


Mak modry

Mák je sypký černý prášek, co se dává do spousty jídel. Jedná se o významný zdroj opia, což má za následek, že Česká republika patří ve světovém měřítku k nejvýznamnějším pěstitelským zemím.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Mák na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Pěstování a těžba Editovat

Pěstování Editovat

Mák se tvoří v rostlině zvané mák (různé druhy: modrý, vlčí, lesní, ovčí,...). Tato rostlina má několik charakteristických znaků. Je velmi odolná, a proto ji lze pěstovat v téměř jakékoli teplotě mezi 15 a 17,5 °C. Rostou jí červené květy, které skoro hnedka zmizí.

Makovy dul

Objev makových ložisek pod Ostravou je jedním z nejdůležitějších pilířů naší rádobyekonomiky.

Těžba Editovat

V druhohorách na našem území rostly ohromné masy máku, který se sedimentací usadil v podzemních komplexech. Tam (nejen) působením času získal jedinečné aroma a chuť máku. Největší lán máku byl na území dnešní Ostravy, a proto tam v současnosti probíhají ohromné výkopy ložisek máku.

Historie Editovat

Mák je využíván již několik tisíc let. Prvně se nejspíše využíval již v 6. tisíciletí př.n.l. v oblasti Středomoří místo soli a o tisíc let později se v Mezopotámii využíval jako zdroj pro opium. Toto využití máku se naučila spousta civilizací.

V 9. století se mák dostává z oblasti Persie na území Číny, kde se později přibližně v 18. století stalo významnou silou ovlivňující společnost. Ovšem na výrobu opia očividně nepřišli, protože se tam furt drží Bolševik, a ten nemá veselý lid rád.

Tabulka produkce máku Editovat

ČSSD logo

I socani si jako svůj znak zvolili květ máku.

Produkce a těžba makového semene v tunách za rok 2008[1]

Moravstán32580 [2]32%
Česko3159128%
Turecko3018719%
Francie55007%
Maďarsko47986%
Německo2700 [3]3%
Rakousko26633%
Rumunsko15002%
Nizozemsko13002%
Zbývající státy 3196 4%
Svět celkem116015100%
Vlivem zaokrouhlování přesahuje součet podílů 100%
  1. Pouze druhy máku vhodných k výrobě opia.
  2. skvělých
  3. ubohých


Sarracenia flava
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřEjakulyptusHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí