MMRNMR

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

MMRNMR (psáno také jako MMR-NMR) je závažný problém, jež řeší celé generace, přesto dlouho nikdo nemohl nalézt řešení. Problém byl vyřešen až spojením informatických a biologických poznatků, které shromáždila Roberta Louis Daisy.

[editovat] Definice

MMR­NMR (anglicky: HLM­HDLM) je neinvazivní forma selektivní intersekce disjunktních entit.

[editovat] Využití

Řešení problému se používá v mnohých oblastech:

[editovat] Historie

Názvy problému byly v různých zemích různé:

 • Starověký Egypt: Hieorglyfy-MMRNMR
 • Antický ŘímApplicacio bellitis
 • Období protektorátu:  Gänseblümleinseinfachlösungsmethode
 • Po únoru 1948:  Kolektivní soudružčin problém (KSP)
 • Populární označení:  5up3r m3th0d
 • Český přepis:  Mařenčin problém

[editovat] Řešení

[editovat] R. L. Daisy

R. L. Daisy

Roberta Louis Daisy - autorka řešení MMRNMR

Efektivní algoritmus vymyslela po dlouhých letech bádání Roberta Louis Daisy (*7. srpna mezi léty 1960­–1970, step, Uzbekistán) v roce 2000.

Daisy vystudovala aplikovanou biologii na Harvardu. S nástupem éry počítačů se snažila o jejich využití v praktické biologii. Náročným studiem a po dlouhém putování Lichtenštejnskem dokázala vypozorovat chování, které sama pojmenovala MMR­NMR (v originále HLM­HDLM).

[editovat] Datová struktura

V algoritmu se používá speciální stromová struktura vytvořená ze vstupních dat. Z kořene keře vede tzv. přívodní kanál délky k, což je sled vrcholů o délce odpovídající velikosti determinační konstanty „☮“ [].

Determinační konstanta „☮“ se počítá speciálním algoritmem a lze ji stáhnout z internetu. Její hodnotu můžete v rámci experimentů také zadávat, pak však není zaručen správný výsledek.

Během vytváření přívodního kanálu může algoritmus narazit na irelevantní data silně se vymykající ostatním. Aby se jich zbavil, vytváří tzv. distraktory, což jsou potomci jakéhokoliv vrcholu přívodního kanálu mimo posledního. Všechny distraktory jsou listy (resp. trny), nebo mají jako následníky další distraktory.

Nejdůležitější součástí keře, které se říká základní řídící jednotka, je kružnice. Hodnoty vrcholů v kružnici nesmí být irelevantní, proto se vytvářejí distraktory. Jedná se o listy (trny), jejichž strýcem je poslední vrchol přívodního kanálu. Listy jsou uspořádány do kružnice. Pro zdůraznění významu jsou hodnoty v kružnici “obarveny na bílo”, tedy vynásobeny A(4).

[editovat] Algoritmus

Ze vstupních dat se vygeneruje pole klíčů o proměnné velikosti (určena ze vstupu). Výpočet je dosti složitý a dá se najít na internetu. Pak se stáhne determinační konstanta „☮“. Podle ní a podle pole vstupních dat se vytvoří tzv. Daisy strom. Do distraktorů putují nepotřebná data. Následně probíhá odebírání dat z kružnice. Přitom se počítá hodnota iterační proměnné, jež určuje výsledek.

[editovat] Varianty MMR-NMR

 • MMR­NMR v1.2 – zastaralý, napůl nefunkční software, pouze pro Windows
 • MMR­NMR v2.0 – v současné době nejčastěji používán, má ovšem dost špatné UI a je pomalý
 • MMR­NMR v3.1.4 RC7 (kódové označení MMR­NMR­LSS) – nová verze, značně nestabilní, leč velmi rychlá a hlavně spolehlivá. Konečně okenní UI.
 • Další programy rozličné kvality udělané doma na koleně

[editovat] Reálná aplikace MMR-NMR

Program MMR­NMR 2.0 mi poskytla firma Líbímseti.cz, a. s. Prosím, nikde nerozšiřujte, že jsem vám ho ukázal. Bohužel se mi nepodařilo získat zdrojáky, stačí ale hacknout server libimseti.cz. Jelikož nemám zdrojáky, neznám algoritmus generování pole ze vstupu ani výpočet determinační konstanty.

Než budete číst dál, je vhodné program vyzkoušet. Stahujte z letecké pošty.

[editovat] Statistiky správnosti

Kolacovy graf

Koláčový graf četnosti odpovědí algoritmu (zelená - kladná odpověď MMR, červená - záporná odpověď NMR)

Algoritmus je dle pozorování semideterministický a z Gaussovy křivky vyplývá, že jeho správnost je zhruba 93,14159 %. Dle statistik serveru libimseti.cz je zjevné, že skutečně funguje, jelikož na 98,76 % řekne NE! a doopravdy 98,76 % dvojic muž – žena ze serveru libimseti.cz se nikdy ani nesejde. Nikdy v něm nebyl objeven bug, ačkoliv ho zkoumali někteří géniové informatiky.

[editovat] Ukázka datové struktury

Sedmikraska

Příklad datové struktury v MMRNMR, tzv. Daisy stromu

Sedmikraska-kresba

Sedmikráska chudobka


[editovat] Poznámky na ubrousku

 • Daisy znamená v angličtině sedmikráska a zmíněná datová struktura se ji trochu podobá...
 • Kdyby to náhodou někomu nedošlo, zkratka MMR­NMR­LSS znamená “Má mě rád(a), nemá mě rád(a), láskou se souž(í)...
 • Roberta Louis Daisy je díky tomuto programu dodnes svobodná.
uncyclopedia