Monogamie

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Merge-arrows Tento článek se tematicky překrývá s článkem svatba.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Monogamie (latinskořecky monogamia simplex) je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic. U většiny lidí se po první infekci vytvoří dostatečná imunitní obrana. Je však stále velké množství lidí, u kterých se onemocnění opakuje, najčastěji na rtech. Patří mezi pohlavní choroby přenášené memeticky; podobně jako náboženství, národnost a pod. s nimiž má i častou koincidenci.

monogamie
monogamia simplex
výskyt:pandemie
příznaky:specifické
diagnostika:typický habitus nakažených jedinců pozná i laik, byť jsou projevy rozmanité a zahrnují kupříkladu flanel, pupek nebo tajuplný kruhový otlak některých prstů ruky
napadené orgány:mozek, oči, kůže, sliznice, svaly, žaludek, urogenitální trakt, peněženka
očkování:není
přenos infekce:pohlavní styk, svatba, dlouhodobý pobyt v zamořených oblastech

[editovat] Etymologie

"Monogamia simplex" je latinsko-řecký pleonasmus. Původní spojení "monó gameíá" je referencí posledního stadia choroby, kdy napadenému organismu zbývá jediná gameta (pohlavní buňka).

[editovat] Příčiny

Podle původce lze monogamie rozdělit do několika kmenů:

 • J - virová monogamie, původcem jehovirus.
 • V - virová monogamie, původcem není jehovirus.
 • A - abiotická monogamie, kdy příliš brzy shodou vnějších okolností (umrznutí, pád meteoritu...) dojde u jedince k přerušení standartního polygamního cyklu.
 • B - parazitická monogamie. Oběť je napadena a sežrána černou vdovou.
 • a další.

[editovat] Běžný průběh

 1. Akutní fáze - velice běžná a dobře známá skupina poruch, která se většinou obejde bez dlouhodobých následků. Patří sem například syndrom "vytunelovaného vidění". Pokud se včas neaktivuje obraná reakce organismu, může nastat:
 2. Latentní stadium - obvykle začíná svatbou, v jeho průběhu neodvratně klesá libido a počet gamet. Neukončí-li strádání oběti rozvod, může se latentní stadium protáhnout natolik, že se oběť (typicky muž) dožije vyššího věku než by podle statistiky měla. Tento optický klam patří k nejzákeřnějším aspektům nemoci.
 3. NFZ neboli fáze nevratných fyziognomických změn neboli fáze jednoho varlete - nepotřebuje další popis.
 4. Terminální fáze - v organismu zbývá jediná gameta, notabene nefunkční. Organismus pak už obvykle jenom vyčkává, až sejde věkem.
Vytunelovane videni

Klasické obtíže se zrakem nakaženého v ranném stadiu choroby. Tzv. vytunelované vidění.

[editovat] Komplikace

Většina lidí má podvědomě tendenci monogamii podceňovat. Málo se však ví, že monogamie, ač jedna z nejběžnějších, je zároveň jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším (dokonce panuje rozšířený omyl, že pravá monogamie je "nadosmrti"). Monogamie může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud budete ochotni dodržet klidový režim a ležet v posteli. V opačném případě může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po život ohrožující dramatické stavy.

[editovat] Akutní zánět hrtanu

Při zánětu hrtanu hlasivky i okolní tkáň zduří, a tím se výrazně omezí místo pro proudění vzduchu do plic. Nemocný obvykle kašle, ztrácí hlas, sotva popadá dech. Kvůli objektivním potížím s mluvením nabývá pacient falešného dojmu, že je třeba zvyšovat hlas i za cenu snížené smysluplnosti hlasového projevu. Zánět se může rozšířit až na průdušky. V takovém případě se obvykle k obtížím přidává drsný, hrubý kašel a vysoká teplota. V případech úplné ztráty hlasu zaplavuje nemocný své okolí množstvím korespondence.

[editovat] Zánět srdečního svalu

Postižení srdce se může rozvíjet pomalu nebo náhle. Pacient pociťuje bušení srdce, únavu, celkovou slabost, nevolnost, mohou se objevit otoky dolních končetin, střevní problémy, potíže s dechem. Nemocný se zánětem srdečního svalu patří jednoznačně do nemocnice, v případě rychlého postupu nemoci na jednotku intenzivní péče.

[editovat] Postižení nervového systému

 • Migréna

Jde o zánět mozku a jeho obalů (mozkových blan). Komplikace na sebe upozorní úpornými bolestmi hlavy, očí, světloplachostí, malátností, celkovou schváceností, bolestmi svalů a zad. Ve středověku si vysloužila přízvisko: Pás cudnosti chudých.

 • Cholea evidens (cholera jasna)

Přidat se mohou poruchy vědomí, halucinace nebo křečovité záškuby končetin.

[editovat] Zánět středního ucha

Více o této velice časté komplikaci v samostatném článku.
Projeví se zvýšenou citlivostí a bolestí ucha. V důsledku toho nemocný odmítá poslouchat jiné lidi, zvláště (obvykle také nakaženého) partnera.

[editovat] Rizikové skupiny

Rizikové skupiny jsou v zásadě dvě:

Případy lidských pacientů mimo tyto nejrizikovější kategorie jsou spíše vzácností, nicméně existují.

[editovat] Terapie

V poslední době probíhají pokusy najít spolehlivou léčbu pro případy těžké recidivy této zrádné choroby.
Více se dozvíte v článku Eutanázie

[editovat] Monogamie v číslech

Ze vzorce: \frac{n}{2} < \frac{n^2 - n}{2}
lze snadno odvodit, že monogamie drasticky zmenšuje fázový prostor celkové teoreticky dostupné lásky \sum_{n=1}^N l
pro všechna n \geq 3 kde: n \in \mathbb{N}

 • Závažnost tohoto faktu byla dávno postulována větou: Kde se bere l, když na horách neráste a na rolách l nesejú?

[editovat] Monogamie v médiích
Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobilu

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti

uncyclopedia