FANDOM


Merge-arrows Tento článek se tematicky překrývá s článkem svatba.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Monogamie (latinskořecky monogamia simplex) je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic. U většiny lidí se po první infekci vytvoří dostatečná imunitní obrana. Je však stále velké množství lidí, u kterých se onemocnění opakuje, najčastěji na rtech. Patří mezi pohlavní choroby přenášené memeticky; podobně jako náboženství, národnost a pod. s nimiž má i častou koincidenci.

monogamie
monogamia simplex
výskyt:pandemie
příznaky:specifické
diagnostika:typický habitus nakažených jedinců pozná i laik, byť jsou projevy rozmanité a zahrnují kupříkladu flanel, pupek nebo tajuplný kruhový otlak některých prstů ruky
napadené orgány:mozek, oči, kůže, sliznice, svaly, žaludek, urogenitální trakt, peněženka
očkování:není
přenos infekce:pohlavní styk, svatba, dlouhodobý pobyt v zamořených oblastech

Etymologie Editovat

"Monogamia simplex" je latinsko-řecký pleonasmus. Původní spojení "monó gameíá" je referencí posledního stadia choroby, kdy napadenému organismu zbývá jediná gameta (pohlavní buňka).

Příčiny Editovat

Podle původce lze monogamie rozdělit do několika kmenů:

 • J - virová monogamie, původcem jehovirus.
 • V - virová monogamie, původcem není jehovirus.
 • A - abiotická monogamie, kdy příliš brzy shodou vnějších okolností (umrznutí, pád meteoritu...) dojde u jedince k přerušení standartního polygamního cyklu.
 • B - parazitická monogamie. Oběť je napadena a sežrána černou vdovou.
 • a další.

Běžný průběh Editovat

 1. Akutní fáze - velice běžná a dobře známá skupina poruch, která se většinou obejde bez dlouhodobých následků. Patří sem například syndrom "vytunelovaného vidění". Pokud se včas neaktivuje obraná reakce organismu, může nastat:
 2. Latentní stadium - obvykle začíná svatbou, v jeho průběhu neodvratně klesá libido a počet gamet. Neukončí-li strádání oběti rozvod, může se latentní stadium protáhnout natolik, že se oběť (typicky muž) dožije vyššího věku než by podle statistiky měla. Tento optický klam patří k nejzákeřnějším aspektům nemoci.
 3. NFZ neboli fáze nevratných fyziognomických změn neboli fáze jednoho varlete - nepotřebuje další popis.
 4. Terminální fáze - v organismu zbývá jediná gameta, notabene nefunkční. Organismus pak už obvykle jenom vyčkává, až sejde věkem.
Vytunelovane videni

Klasické obtíže se zrakem nakaženého v ranném stadiu choroby. Tzv. vytunelované vidění.

Komplikace Editovat

Většina lidí má podvědomě tendenci monogamii podceňovat. Málo se však ví, že monogamie, ač jedna z nejběžnějších, je zároveň jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším (dokonce panuje rozšířený omyl, že pravá monogamie je "nadosmrti"). Monogamie může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud budete ochotni dodržet klidový režim a ležet v posteli. V opačném případě může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po život ohrožující dramatické stavy.

Akutní zánět hrtanu Editovat

Při zánětu hrtanu hlasivky i okolní tkáň zduří, a tím se výrazně omezí místo pro proudění vzduchu do plic. Nemocný obvykle kašle, ztrácí hlas, sotva popadá dech. Kvůli objektivním potížím s mluvením nabývá pacient falešného dojmu, že je třeba zvyšovat hlas i za cenu snížené smysluplnosti hlasového projevu. Zánět se může rozšířit až na průdušky. V takovém případě se obvykle k obtížím přidává drsný, hrubý kašel a vysoká teplota. V případech úplné ztráty hlasu zaplavuje nemocný své okolí množstvím korespondence.

Zánět srdečního svalu Editovat

Postižení srdce se může rozvíjet pomalu nebo náhle. Pacient pociťuje bušení srdce, únavu, celkovou slabost, nevolnost, mohou se objevit otoky dolních končetin, střevní problémy, potíže s dechem. Nemocný se zánětem srdečního svalu patří jednoznačně do nemocnice, v případě rychlého postupu nemoci na jednotku intenzivní péče.

Postižení nervového systému Editovat

 • Migréna

Jde o zánět mozku a jeho obalů (mozkových blan). Komplikace na sebe upozorní úpornými bolestmi hlavy, očí, světloplachostí, malátností, celkovou schváceností, bolestmi svalů a zad. Ve středověku si vysloužila přízvisko: Pás cudnosti chudých.

 • Cholea evidens (cholera jasna)

Přidat se mohou poruchy vědomí, halucinace nebo křečovité záškuby končetin.

Zánět středního ucha Editovat

Více o této velice časté komplikaci v samostatném článku.
Projeví se zvýšenou citlivostí a bolestí ucha. V důsledku toho nemocný odmítá poslouchat jiné lidi, zvláště (obvykle také nakaženého) partnera.

Rizikové skupiny Editovat

Rizikové skupiny jsou v zásadě dvě:

Případy lidských pacientů mimo tyto nejrizikovější kategorie jsou spíše vzácností, nicméně existují.

Terapie Editovat

V poslední době probíhají pokusy najít spolehlivou léčbu pro případy těžké recidivy této zrádné choroby.
Více se dozvíte v článku Eutanázie

Monogamie v číslech Editovat

Ze vzorce: $ \frac{n}{2} < \frac{n^2 - n}{2} $
lze snadno odvodit, že monogamie drasticky zmenšuje fázový prostor celkové teoreticky dostupné lásky $ \sum_{n=1}^N l $
pro všechna $ n \geq 3 $ kde: $ n \in \mathbb{N} $

 • Závažnost tohoto faktu byla dávno postulována větou: Kde se bere $ l $, když na horách neráste a na rolách $ l $ nesejú?

Monogamie v médiích Editovat
Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti