FANDOM


„Počeštěnec horší Cajzla“

- prebambule ústavy Velké Moravy

„Moravané, ačkoli českým jazykem mluví, však ne tak pěkně a slušně vyříkají slov někteří. Jako sedláci prostí, zvláště na Hané, velmi ústa otvírají, a naberouce některé litery hlaholu plná ústa, jaks nezpůsobně mluví…“

- Jan Blahoslav


Moravský jazyk (moravština) je definován tak, že nemá nic společného s češtinou. Pokud se v češtině vyskytují slova, gramatická pravidla nebo ustálená spojení, která se vyskytují v moravštině, pak je to pouze proto, že je Češi sprostě ukradli Moravanům. Z moravštiny se vyvinul také úřední jazyk Bohemie bohemština, ale Bémáci tvrděj', že to bylo navopak.

První pravidlo moravštiny říká: Pokud by podle platných pravidel moravštiny bylo možno vytvořit libovolnou gramatickou konstrukci, která se vyskytuje v češtině, pak je takovýto tvar v moravštině zakázán.

Slovníček základních výrazů Editovat

Sakriš

riš

Antimoravan
viz Čechista
Cajzl
v moravštině Bible Kralické satan či zplozenec pekla, dnes přeneseně obyvatel Práglu (Prahy). V moderní moravštině též prahajzl.
Čech
V moravštině Bible kralické je tak nazýván Pilát Pontský; dnes okupant, zločinec, násilník, smilník, sodomita, opilec, zvrhlík, zloděj, zlý člověk, uchvatitel a satrapa.
Čecháček
viz Čech, srovnej též moraváček.
Čechista
obzvláště zlý Čech (antimoravan), který odmítá posvátnou ideu Svobodné Moravy; též příslušník BIS.
Mabeceda
je moravská abeceda, která se od české abecedy liší tím, že písmeno m je v ní na prvním místě a č je úplně poslední až po ž. Radikální větev moravských lingvistů dokonce požaduje úplné odstranění písmene č z moravštiny a jeho nahrazení moravsky libozvučným š.
Mluno
je spisovný výraz pro nemoravské slovo elektřina.
Moraváček
je uměle vytvořené hovno, které omylem stvořili moravští jazykoví brusiči při grupáči s bohemistama. Slovo moraváček vzniklo chybným překladem staromoravské nadávky čecháček, které shrnuje všechny negativní rysy opovrženíhodného českého pronároda. Přestože bylo slovo moraváček v Moravistánu okamžitě úředně zakázáno, zapustilo své temné a otrávené kořeny mezi zlolajnými Čechy, zpět na Moravu je pak zavlekly pražmorandy a jejich příbuzní.
Morče
politicky korektní jednoslovné označení společného státu Moravanů a Čechů.
Morgoš
základní moravská měnová jednotka, odtud též finančník (Moravan, který se živí poradenstvím a finančními operacemi s morgoši)
Pícha
viz Záhyb.
Pražmoranda
moravská nevěsta provdaná do Prahy (více viz Radikální Moravané, Aktivní revoluční odboj).
Počeštěnec
renegát, odpadlík, zrádce. Moravan, který se odrodil moravskému národu a stal se Čechem. V moravštině Bible Kralické je slovem počeštěnec označován Jidáš.
Prágl
v moravštině Bible Kralické se používá pro souhrnné označení Sodomy a Gomory. Sídlo všech neřestí, odkud se šíří mor, svrab a obecná čeština.
Prahajzl
viz Cajzl
Světobrnný
přídavné jméno označující události, osoby a činy, které svým dopadem přesahují hranice Moravistánu a jsou významem srovnatelné se samotnou metropopolí Brno (v starší literatuře se též nekdy používá výraz světoborný)
Štatl
v moravštině Bible Kralické to bylo jméno Jeruzaléma, města Vykupitelova. Dnes hlavní město Moravstánu Brno, kde se zrodila smělá myšlenka obnovy Tisícileté říše Moravské, která inspirovala D.W.Griffitha k natočení filmu Zrození národa.
Záhyb
viz Pícha.

Moravské názvy měsíců (dle e-zinu Moravské listy) Editovat

Moravsky Česky
leden leden
sněžen (sňežen) únor
březen březen
duben duben
květen květen
červen červen
lipen červenec
srpen srpen
jesen září
říjen říjen
listen listopad
studen prosinec
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Moravský jazyk na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Externí odkazy Editovat

Lengua2 Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinačeštinačínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecinglyšjaponštinakatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroněmčinašarišštinašpanělštinavietnamštinaZjednodušená češtinaženština