Moravský krach

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Křtinské údolí 17.jpg

Jeskyně Pekárna - sloužila dříve k pečení rohlíků a bábovek

Moravský krach (dříve Moravský kras) založil hrabě Hugo František Salm počátkem 19. století, když se při bokovce s hraběnkou Schwarzovou (prababičkou Jiřiny Švorcové) propadl do jedné z jeskyní. Protože si krásně zaprcali, nazval hrabě tuto oblast Moravským krasem. Po privatizačním puči v roce 1989 se Moravský krach dostal prostřednictvím Agentury pro ochranu přírody do rukou Cajzlům, kde končí veškeré zisky. Dle hesla „privatizace zisků a socializace ztrát“ získala lukrativní nemovitosti Společnost pro Moravský krach.

[editovat] Propast Macocha

Jedná se o temnou díru, k níž se váže pověst o zlé maceše, která tam měla hodit dítě. Dítě prý zachránilo UFO, jiné zdroje hovoří o záchraně díky létajícímu stroji, předchůdci současného stíhacího rogala. Propast je hojně užívána pro potřeby sebevrahů, nyní ji však zdatně konkuruje železniční trať Brno - Svitavy.

Dno propasti je vlastnictvím obce Vilémovice, která chtěla mít taky něco z turistického ruchu a zpoplatnila vstup na horní můstek. Protože majitelé okolních pozemků chtěli rejžovat jen sami pro sebe, vybírání poplatků zakázali. V současné době vilémovičtí nabídli díru jako eventuální skladiště politiků po defenestraci.

[editovat] Punkevní jeskyně

Potopena lod.jpg

Potopená loď v Punkvě

Jeskyně objevil Karel Absolon, otec Moniky Absolonové. V jeskyni objevil kostry kočkodlaka a delfína rašelinného. Později zde na říčce Punkvě zavedl lodní dopravu, kterou po privatizačním puči převzalo Ministerstvo námořnictví České republiky.

[editovat] Jeskyně Balcarka

Název Balcarka vznikl se dvou ruských slov bolšoj (česky: balšoj) a car - tedy Bal-car. Původně se díra používala k pěstování hub, zejména mochomůrky obnažené. V současné době se zde pěstují přísady pro pěstování šalinovníku, které jsou dodávány do Brna a do zemí bývalého Sovětského svazu.

[editovat] Kateřinská jeskyně

Katerina Jacques.jpg

Kateřina Jacques - objevitelka jeskyně

Jeskyně je pojmenována po Kateřině Jacques, která v jejích prostorách prováděla ekologické pokusy s biomasou. Při pokusech se jí podařilo vymyslet a uvařit několik nových druhů instantních polévek.

[editovat] Sloupsko-šošůvské jeskyně

Byly objeveny Janem Husem při jeho cestě z Husovic na Kostnický kosmodrom. Při cestě na Oravu zavítal do jeskyní Jožin z Bažin, který zde strávil asi jeden měsíc a zdokonalil zde teorii vsání prdu.

[editovat] Jeskyně Výpustek

Za 2. světové války byla jeskyně použita jako podzemní továrna, ve které Němci vyráběli kancelářské sešívačky formátů A4. Až do svého založení do roku 1957 zde sídlil přípravný výbor pro založení Komunistické strany Floridy. Poté tu zřídilo Ministerstvo národní obrny kryt pro manželky komunistických papalášů. Naposledy byla jeskyně použita během sedmidenní války s Rakouskem v březnu 2008, kdy sloužila jako sídlo generálního štábu české armády.

[editovat] Amatérská jeskyně

Původně tajná základna Moravské osvobozenecké armády. Po odhalení byla opuštěna, příležitostně je využívána jako sklad brambor. V jeskyni se vyskytuje vzácná smrděnka hněvuplná.


[editovat] Doprava

Ceska silnice.jpg

Typická komunikace v Moravském krachu

Moravským krachem vede několik polních cest, jež jsou průběžně udržovány díky pracovníkům okresní správy silnic v Blansku, kteří je několikrát v roce zaplácávají lopatami. Z Blanska ke Skalnímu mlýnu vede jediná asfaltová silnice, na kterou však mají zákaz vjezdu motocykly Jawa a jiná bojová vozidla.

[editovat] Brána Moravského krachu

Nerealizovaný projekt příjezdu do centra krasu, kam se polovina turistů vůbec nadostane. Díky zamaskovanému dopravnímu značení končí turisté v některé hospodě v Brně.

[editovat] Vodstvo

Moravským krachem protéká řeka Punkva, jejíž název je odvozen od punkové kapely Punk Floyd. Jejím přítokem je Bílá voda, která vzniká jako odpadní stoka továrny na výrobu octanu hlinitého.

uncyclopedia