FANDOM


Oškobrh domácí
Oskobrh
Oškobrh s typickým tupým výrazem číhá v zahradě na kořist

Stupeň ohrožení
běžný
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Podkmen: obratlovci
Třída: savci
Řád: Laboratorní kříženci
Čeleď: Pičurinovití
Rod: Hnusus
Binomické jméno
Osciobruhus Pitsurinus
(Moshe Zylbrsztajn, 06042)


Oškobrh domácí je příšera chovaná někdy na maso, jindy pro kožku, ojediněle pro předkožku. Připravuje se jako králík na smetaně. V lidovém léčitelství jsou ceněné jeho koule, jimž je připisována moc zažehnat útok feministek, či odpudit od domu svědky Jehovovy.

Logo oškobrh

Mezinárodní certifikát výrobců chlazeného oškobržího masa sdružených v EU

Stručný popisEditovat

Oškobrh vznikl jako nepovedený důsledek pokusů s křížením domácích a divokých zvířat v laboratořích akademika Pičurina. Jeho tělo je chlupaté (myšleno tělo oškobrha, nikoli tělo Pičurinovo), zavalité, má téměř lysé uši, ovčí čumák, bradu a rohy. Zadní končetiny má opatřeny měkkými tlapkami, přední jsou zakončeny trojprstými pařáty. Živí se drobným ptactvem, loví také myši, domácí kočky a slepice. Dostane-li se do domu, plení spíže.

VýskytEditovat

Oškobrh bývá chován na statcích v zaostalejších agrárních oblastech Evropy a Asie. Vysoký výskyt byl zaznamenám zejména v Moravstánu a v Česku. Ve dne se potuluje okolo stavení, v noci leze na střechy, kde žalostně vyje. Je doložena symbióza s vlky.[1]

VlastnostiEditovat

Hlas Oškobrha je odporný. Známý chovatel oškobrhů český politik Miloš Zeman byl svými sousedy donucen utratit 2 oškobrhy, protože vždy, když se dostali do jeho spíže a vypili tam jeho Becherovku, vyli tak strašně, že lidé v širokém dalekém okolí nemohli spát a děti plakaly.

Oškobrh je mdlého rozumu, většinou volí ČSSD. Na svých loveckých toulkách okolo zemědělských usedlostí často pozře i ropuchu, která mu způsobuje průjmy, přesto se nepoučí a loví ty odporné žáby znovu a znovu.

Samce je od samice obtížné rozeznat. Pouze v době páření se samci po vzoru českých politiků válejí v blátě, aby byli pro samice atraktivnější.