FANDOM


„Odborně vzato samomluva není bláznovstvím. Jen konzultuji můj názor s jiným odborníkem“

- odborník na slovo vzatý

„Jsem z toho vzatý“

- odborník na slovo vzatý
Vousac

Pravděpodobná podoba doc. PhDr. Jiřího Potemníčka, Ph.D. Pokud je zde vyobrazen někdo jiný, žádáme ho, aby to uvedl na pravou míru.

Největší současný odborník na slovo vzatý je doc. PhDr. Jiří Potemníček, Ph.D. z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Slovem „vzatý“ se zabývá celý svůj profesní život.

ZŠ a VŠ Editovat

Již na základní škole a na gymnáziu sepisoval slohové práce o významu slova „vzatý“, což se u omezených socialistických učitelek vůbec nesetkalo s pochopením. Přesto šel za svým cílem a přihlásil se ke studiu bohemistiky a lingvistiky. Již jako student prvního ročníku Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně na sebe upozornil seminární prací Nejstarší doložený výskyt slova „vzatý“. Poté následovala bakchalářská práce Slovo „vzatý“ v husitství. Téma rozšířil do výborné diplomové práce Užití slova „vzatý“ ve středověké češtině.

Ph.D. Editovat

Během doktorandského studia se jeho zájem přesunul do mladších období, jeho disertace nesla titul Slovo „vzatý“ v raně novověké češtině. Ještě před její obhajobou publikoval v odborných časopisech dílčí studie „Vzatý“ u českých humanistů, „Vzatý“ v barokním kazatelství a další. Svůj studijní pobyt na Komenského Univerzitě v Bratislavě zúročil v článku Niektoré zvláštnosti slova „vzatý“ v modernej slovenčine.

Postdoc Editovat

Po dokončení studia se J. Potemníček stal vědeckým pracovníkem Ústavu pro jazyk český a dále se profiloval jako odborník na slovo „vzatý“. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil s vydáním šestisetstránkové populárně naučné knihy Kde se vzalo slovo „vzatý“? Začal také vyučovat na pražské filosofické fakultě, vedl zde semináře Slovo „vzatý“ v 19. století a Slovo „vzatý“ v literatuře a publicistice První republiky.

Habilitace Editovat

Po několika letech se habilitoval spisem Význam a užití slova „vzatý“ v moderní češtině (900 stran) a obdržel titul docent. V roce 2013 získal prestižní grant Evropské výzkumné rady financovaný ze 7. rámcového programu na projekt „Vzatý“: a diachronic perspective and applications, a to jako teprve třetí český subjekt z oblasti společenských a humanitních věd.

Další práce a dílo Editovat

Jiří Potemníček není rozhodně nějakým vědcem odříznutým od reality, naopak svou činností ukazuje užitečnost vědy. Jako odborník na slovo vzatý je často zván do televize a dalších médií, kdykoliv je potřeba srozumitelně vysvětlit něco složitého. Také jeho odborné posudky pro soudy a další orgány státní správy jsou velmi cenné.

Tento odborník se také mnohokrát zapojil do žhavých diskusí, jež hýbou celou českou společností. Například do debaty o feministické lingvistice vstoupil pojednáním Vzatý, vzatá, vzaté – genderová analýza. Nedávno způsobil velký rozruch také článkem Výskyt slova „vzatý“ v archivech StB, který vrhl nový pohled na kolaboraci českého národa s bolševickým režimem. Když v Lidových novinách publikoval úvahu o užití slova vzatý v projevech nejmenovaného českého politika, musel čelit záplavě anonymních dopisů a dokonce i trestnímu oznámení.

Osobní život Editovat

Rovněž v osobním životě doc. Potemníčka se projevuje, že je odborník na slovo vzatý. Již více než deset let je vzatý s kolegyní z oboru, lingvistkou dr. Kateřinou Suchou-Potemníčkovou.

Google uncyc Odborník na slovo vzatý na googleTohle je nejlepší článek na téma „Odborník na slovo vzatý“ na celým internetu.
Povolání
Znak samec Ryze mužská

BodyguardBůhDiktátorHasičHorníkKnězKovbojPapežPirátTatrman

Znak samice Ryze ženská

AndulaDominaHajzlbábaPaníčitelkaProstitutka

Znak levna-pracovni Levná pracovní síla

BarmanBezdomovecDítěKulakPotřebný

Znak draha-sila Drahá pracovní síla

FrikulínMagistrPodnikatelVědec Necyklopedie

Znak politika Politici

KlaunPolitikPrezidentŘeditel zeměkoule

Znak ostatni-statni Ostatní státní zaměstnanci

AgentAktivistaDůchodceMeteorologNovinářOdborníkPapírový policistaPedagogPolicistaSmrtkaUčitelÚředník

Znak delnicka Dělnická třída

KloboučníkKominíkLékařOpilecRobotSkýrníkStarý pecařVodič mulyZedníkZemědělec

Znak zbytecna Zbytečná povolání

AstrologBakchalářBc.EkoteroristaFilosofInženýrNadpisářStudentŠéfVědecWC kreativec