Pýcha

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání


„Co bych psal. Jsem lepší než vy, mám Nokii 5110, Intel 80486 16 MB RAM, Windows 3, oblečení ze značkového secondhandu. Heč!“

- neznámý autor

„Cítíš to píchání, to si s tebou pohrává pýcha“

- Pan Velký
Pýcha a páv

Pýcha a pád - grafický lept od Hany Čapkové - přesně vystihuje podstatu pýchy.

Pýcha jest nepěkná lidská vlastnost. Řeklo by se, že je to vlastnost jako každá jiná, ale patří do kategorie málo přijatelných vlastností.

[editovat] Charakteristika pýchy

Pýcha je pouze lidská vlastnost, zvířata nejsou nikdy pyšná (snad jedině páv, a to je blbý pták), taky nemají proč. Pýcha vede a pudí člověka k tomu, aby na sebe neustále něčím upozorňoval, čímž se ostatním stává zcela nesympatickým a protivným. Projevuje se jednak již samotným neverbálním projevem (chůzí, povýšeným pohledem, gesty), jednak způsobem řeči a chováním. Většinou se jedná o jeden z projevů mdlé inteligence. Pyšný člověk má neustálou potřebu se něčím chlubit: majetkem (který údajně má), rozhledem (který většinou nemá), znalostmi (i těmi, které nemá), mocí (platí totéž), styky, atp. Každou svoji řeč začíná zpravidla slůvkem . Lidi ve svém okolí považuje většinou za blbce, správně pak oni jeho také a mají pravdu.

Pyšný člověk se projevuje tím, že všechno zná, všechno může, všude byl, všechno viděl, všechno má, všemu rozumí. Jeho oblíbenost mezi spoluobčany je nulová a vystihují ji snad nejlépe tyto věty: „nese se jak hovno na lopatě“, nebo „aby se z toho neposral,“ a to není prosím nějaká závist, pouze zdravý pohled a názor ostatních normálních lidí.

[editovat] Závěr

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Pýcha na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Říká se, že pýcha předchází pád, a že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Pomalost božích mlýnů však někdy lidem hodně vadí, a tak ji svépomocí urychlí. Jestli je to správné, těžko posoudit, každopádně to urychlí chod věcí a takový pád pak bývá velmi tvrdý. Okolí potom takový pád radostně ocení, to je však škodolibost, což není také zrovna pěkná vlastnost, ale je známo, že člověka potěší cizí neštěstí.

[editovat] Externí odkazy

uncyclopedia