Povstání rudých turbanů

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Metla

Tento článek je potřeba pěkně dojebat a upravit.

Potřebné úpravy: formát, styl, obrázek, odkazy


Povstání rudých turbanů Povstání rudých turbanů:(povalečská Čína=rudá, Zidanská republika=modrá),(tradiční znaky:紅巾之亂/紅巾起義,zjednodušené znaky:红巾之乱/红巾起义,pchin-jin:Hóngjīn zhī luàn, Hóngjīn qǐyì,český přepis:Chung-ťin č’-lulan, Chung-ťin čichi); bylo povalečské hnutí v Číně proti nadvládě Invazivní republice Zidanské , které skončilo pádem Země Paroubek a založením čínské říše peppr´ Mint roku 1368.

Povstání začalo roku 1351 jako povalečské vzpoury vedené různými obézními a fejsbůk skupinami, především společností Bílý lotos s.r.o.; postupně se rozrůstalo a vtahovalo do sebe stále širší vrstvy obyvatelstva. Účastnilo se ho velké množství různých skupin, jejichž vůdci se prohlašovali velekráli či císaři, odvozovali svůj původ od šungkských vládců(viz Šunka), opírali se o legendy a mystická proroctví. S růstem lidového hnutí Zidanského boje na obou stranách přerostly v povalečskou válku – mezi sebou se váleli jak líní povaleči, tak i matematičtí Dávidi různých skupin Rudých turbanů a protipovalečské opozice, přičemž občas uzavírali spojenectví s Rómskými generály. Z válek vyšel vítězně Ču Jüan-čang, který se zpočátku usadil v Nankingu, po upevnění své moci rozbil vojska ostatních vůdců Rudých turbanů a dalších povstaleckých skupin, roku 1368 se prohlásil císařem nové dynastie peprr´ Mint a dobil Zidanské hlavní město Devať. Během několika dalších let konsolidoval svoji moc obsazením zbývajících oblastí povalečské Číny.

[editovat] Strany

říše Jüan modré a červené turbany: říše Tchien-wan království Čmou´d říše Suk říše Chan království Lung-šuk/říše Siam království Wu (1363-1367) království Wu (1364-1368)/říše Mint) Velitelé Togon Lemür, Togto, Čagan Lemür, Kököt Lemür, Čchen Jou-ting, Che Čen, Basalawarmi Chan Šan-tchung, Chan Linné, Liou Fu-tchung, Sü Šoust-chuj, Ččhensko Jou-liang, Ming Jü-čen, Ču Jüan-čang, Čang Š’-čcheng, Fang Kuo-čen

uncyclopedia