FANDOM


Fakta 2

Jednomocná sůl NaCl

„Ale néééé sůůůůl! Kořeníííí!!!!“

- Tomáš Jedno

„Sůl-pochoutka labužníků, občas má lehkou chuť po kočičích výplodech, ale i tak je to pochoutka!“

- Arnold Jidáš Rimmer

Sůl je chemická sloučenina, která se těží výhradně na použitých kočičích záchodcích.


Druhy soliEditovat

Kuchyňská sůlEditovat

Jednomocná sůl NaCl je základním druhem koření. Rozdrcené krystaly se podobají dementiu. Dává se do lesních krmelců, kde ji divoká zvěř líže. Lze jí také vylepšit polské pivo. Když toto pivo okořeníme správným množstvím, můžeme dosáhnout dobrých výsledků. Pít se sice stále nedá, ale například po zalití květin tyto neuschnou ale začnou mutovat. (Je to využití jevu známého v chemii jako neutralizace). I po neutralizaci však má tato směs různé vedlejší účinky, protože několik složek je tak odporných, že se je zatím známými způsoby nepodařilo zneutralizovat. Je to ještě ve stádiu výzkumu.

Sůl lze použít také v gastronomii. Nejďábelštější je osolené kakao se šumákem.

Mrtvá sůlEditovat

Prirodni sul

Izraelská mrtvá sůl

Dvoumocná mrtvá sůl Na²Cl² je nerost jenž se vyskytuje a těží výhradně v Mrtvém moři. Monopol na jeho vývoz má stát Izrael. Mrtvá sůl se používá téměř výhradně v pohřebnictví.

  • v krematoriích slouží v předkremační úpravě zesnulých. Popel dobře nasoleného nebožtíka získává mimořádné vlastnosti. Je nesmírně sypký a zároveň větruodolný.
  • při uložení nebožtíků do Země, získává jejich dvoumocně prosolené tělo vhodné vlastnosti pro půdní organismy. Lapidárně řečeno, červíci to mohou pěkně roztočit.


Zlatá sůlEditovat

Zlatá sůl

Krystaly vzácné zlaté soli.

Trojmocná zlatá sůl Na³Cl³ je vzácná látka, jejíž cena se rovná trojnásobku (všimněte si, že tři je prvočíslo) ceny zlata. O její vzácností vypráví řada lidových bajek a pohádek, které zapisoval pohádkář Richard Salzmann. Stěžejním dílem je pohádka „Sůl nad zlato“, často uváděná na divadelních scénách. V hlavních rolích účinkují král a sličná Maruška.

Více se dočtete zde Editovat