Segway

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

Segway (anglicky Segway) (německy Segway) (španělsky Segway) (lidové Sekváj) je polovina čtyřkolové motorky. Primárně slouží pro tloustnutí líných (a hodně bohatých) turistů.

[editovat] Výroba

Segway

správné užívání stroje

Československá republika se roku 1985 rozhodla začít vyrábět vlastní koloběžky nové konstrukce. Českoslovenští inženýři přišli s geniálním řešení v podobě koloběžky, nikoli se dvěma koly, ale se čtyřmi. Toto revoluční řešení mělo jedinou chybu a to tu, že čtyřkolová koloběžka (čtyřkolka) byla vynalezena již roku 1863 Járou Cimrmanem. Z tohoto důvodu nebyl o předražené čs. čtyřkolky žádný zájem a ve skladu společnosti Váj, která se zabývala výrobou, zbylo 30 milionů čtyřkolek. Po zvážení všech možností dospělo vedení společnosti k názoru, že bude nejlepší čtyřkolky přeříznout motorovou pilou a s ohromnou marketingovou propagací jejich přední část uvést na americký trh jako akční novinku, navíc, k ní byl přidán i motor a motto: „Revoluční koloběžka, bez nutnosti běhání“. Jelikož si Američané rádi kupují věci z reklam, a jsou tak blbí, že si nevšimli, že je to jen jakýsi vejpůl přeříznutý šunt, zboží bylo vyprodáno během dvou týdnů. Společnost Váj se po tomto úspěchu rozhodla vyrábět pouze tyto poločtyřkolky.

[editovat] Vznik názvu

Název Segway vznikl zkomolením českého slova Sékváj. První slabika sek označuje rozpůlení čtyřkolky. Druhá slabika Váj označuje firmu, která stroj vyráběla.

[editovat] Využití

Stroj složí k udržení správné tělesné váhy, tedy nad 100 kg a ničení přírodního prostředí, tedy městských chodníků a na nich se pochybujících lidí.

uncyclopedia