FANDOMSmrdík (Foetorum), chemická značka Sd, je další z řady bludných prvků Meresjevovy soustavy (kov-nekov). Lidstvu je znám odedávna, pouze se nevědělo, že se jedná o smrdík, dokud nebyl exaktně popsán. I to je důvod, proč později prvek osmium museli průkopníci českého chemického názvosloví, Jan Svatopluk Presl (1828 - Lučba či chemie zkusná) i Karel Slavoj Amerling (1852 - Orbis pictus čili Svět v obrazích), nazvati slovem voník (woník), přestože právě pro osmium by slovo smrdík bylo neskonale výstižnější; osmium bylo totiž svým objevitelem, kterýmžto již v roce 1804 Angličan Smithson Tennant byl, pojmenováno právě po smradu (ὀσμή), kterýmžto slyne jeho snadno těkavá, hlavně ze školních učebnic známá sloučenina, tedy kysličník osmičelý.


Výskyt Editovat

Vyskytuje se po celém světě, celkem hojně v přírodě, ve fekáliích, zkaženém mase a vůbec v jakékoli shnilotině, někdy v ústech a zkažených zubech.

Vlastnosti Editovat

Je krystalické povahy, hnědo-žluté barvy. Krystaly jsou velmi tvrdé, ale zároveň velmi křehké, takže se rozpadají již pod lehkým tlakem. V kapalinách je rozpustný. Při teplotě -61,3°C se ještě vyskytuje v pevném stavu, při teplotě již nepatrně vyšší sublimuje. Čím vyšší teplota, tím rychleji probíhá sublimace smrdíku. V pevném stavu jej člověk prakticky necítí, zato sublimovaný smrdík smrdí přímo pekelně. Jako prvním na světě se ho v čisté podobě podařilo izolovat sovětským vědcům. Při prováděných experimentech vědci záhy narazili na jeho zápornou vlastnost - pekelný smrad, který je doslova vyrazil z laboratoře. Smrad ztrhal dokonce i výkonnou automatickou digestoř poháněnou mužiky, kteří se v nastalé panice rozutekli.

Smrdík se ochotně slučuje s dalšími prvky, nejsnáze s tvrdíkem a bursíkem, netečný zůstává pouze k drahým kovům a penězům. Při práci s čistým smrdíkem je nutno dodržovat některá bezpečnostní pravidla, kvůli ohrožení čichových buněk. V krajním případě se osvědčil kolíček na prádlo, kterým si experimentátor skřípne nos. Avšak toto pomáhá pouze při koncentraci do 4% ve vzduchu. Při vyšších koncentracích mají smrdíkové páry slzotvorné účinky.

Využití Editovat

Využití smrdíku je prakticky nulové. Jeho vlastnosti jej předurčují k válečný účelům, tyto pokusy se však nesetkaly s valným úspěchem, neboť vojsko je na smrad zvyklé. Pouze snad jeho sloučeniny s bursíkem a tvrdíkem mají jakés takés využití v politice. Jako katalyzátor ve slabé koncentraci urychluje zejména uzavření jednání.

Chemistry Prvky
bolševikum
Bo
hliník
Al
arogantin
An
zlato
Au
bursík
Bs
uhlík
C
měď
Cu
debilit
Db
drtík
Dq
gentellur
Gn
vodík
H
hoaxium
Hx
chrastík
Chk
paroubkium
Pk
polonium
Po
prdík
Fu
prudík
smrdík
Sd
stalinium
St
tvrdík
Tu
vakuum
Va
womanium
Wo
noobium
No
potěmkinium
Pn
imbecilit
Im
dusík
N
kyslík
O
selen
Se
rozvodík
ROH
zemanium
Ze
transprdan
Tp
světlan
Lm
Bortlium
B
Ununpolium
Uup
Euran
Eu
Random
Rn
Praseodym-Hafnium
Pr-Hf
Úchylík
Bdsm
Olovo
Pb
Pneumonium
Pneu
Smajlík
:)
Uran
U
Plutonium
Pu
Lithium
Li
Éter
Ae