FANDOM


„Když připluli černoši do Ameriky, tak už toho moc nevymysleli, protože byli zotročeni.“

- Barrack Obama
Klan-in-gainesville

Spojené státy afroamerické byl navrhovaný koncept vlivného amerického právníka George S. Whiteheada z roku 1886, který měl po Americké občanské válce přisoudit malé území černochům (tzn. negrům). Návrh nakonec neprošel o 1 hlas pensylvánského senátora Martina McMaddona, byť prezident Grover Cleveland očekával, že budou Američané rasističtější.

Podstata návrhuEditovat

Whitehead usiloval o segregovanou společnost, neboť byl přesvědčen, že běloši a černoši spolu nemohou vycházet. I proto přišel s tzv. negregací, která spočívala v ustanovení černošského státu na území z částí Alabamy, Georgie, Mississippi a Tennessee.

KritikaEditovat

Bývalé státy Konfederace hlasovaly proti, návrh považovaly za odvetu za neposlušnost před válkou. Ze dvou černých senátorů paradoxně hlasoval jeden proti návrhu, Scott William Black byl totiž přesvědčený, že černoši nemohou mít vlastní stát, neboť jsou nekompetentní a hloupí. Za tyto výroky byl obviněn a veřejně zlynčován. Pro i proti hlasoval mj. Ross Hedvíček.

Američané se rovněž obávali, že by měl na jejich území vyrůst stát se sklony k násilí, organizování gangů a výhrám na Olympijských hrách ve sprintu a ve štafetě. A snad ještě více se báli toho, že by si svůj stát začali nárokovat také Indiáni. To už by Američanům nezbylo vůbec nic.

Wilsonovo prezidentstvíEditovat

Za Woodrowa Wilsona se Whiteheadův návrh stal nakrátko populárním, ale nakonec z něj sešlo. Wilson se zaměřil na situaci v Evropě a nějací negři mu byli buřt.