FANDOM


Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Trojská lávka na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

„Chyba lávky.“

- Adriana Krnáčová

Trojská lávka je nesprávný název pro padací most v předhradí pražského ZOOlogického zahradyu, který vede přes Vltavu hradní příkop. Bohužel tato skutečnost je mezi lidmi málo známá, neboť padací funkce mostu nebyla mockrát použita.

HistorieEditovat

Padací most k hradu nepatřil zdaleka vždy, po mnohá staletí zde pro lepší ochranu žádný most nebyl a ti, kteří v těchto místech přeci jen Vltavu překročili, činili tak plujíce na lodi. Bohužel tato informace bývá nesprávně interpretována, jako že zde před „lávkou" byl v provozu přívoz, což je ale lež, neb přívoz vozí každého a pravidelně, zatímco tato loďka vozila jen kdy a koho se jí zachtělo. Roku 1984 +- 200 let byl vybudován padací most, který se dobře maskuje za visutou lanovou lávku, což vede k dokonalému zmatení nepřítele. Bohužel zmateni nebyli jen nepřátelé, nýbrž i většina místních, kteří stihli velmi rychle zapomenout, co je most ve skutečnosti zač.

TechnologieEditovat

Jde o velmi vyspělý maskovaný typ padacího mostu,jehož hlavní výhodou je, že když jej chceme zneprovoznit, nemusí se dlouze zvedat, naopak se nechá během vteřiny spadnout, což je mnohem rychlejší a lze provést i jsou-li nepřátelé již na mostě, neb pád je jistě zneprovozní. Zvedání je sice náročnější než u běžných mostů, nicméně připadá na doby mírové, kdy se nemusí tak spěchat.

Použití mostuEditovat

Předchozí použití mostu nejsou známa, nicméně víme, že naposledy byl most použit 2. prosince 2017, kdy se kastelán ZOOlogického hradu obával, že hrad bude v době adventní napaden nezřízenými cizáky i místními, zadal tedy správci mostu pokyn ke stržení spuštění mostu. Most byl spuštěn okamžitě i se čtyřmi místními na něm stojícími (které tímto příliš nepotěšil, poněvadž do nemocnice zrovna nemířili), což vyvolalo velkou vlnu strachu, neboť velké množství lidí, podporováno štvavými médii a v neposlední řadě také neschopnou Wikipedií, které informovaly o celé události jako o nehodě. Primátorka Prahy, kterou raději nebudu jmenovat, proto odvolala správce mostů[1], protože signalisací neupozornil na pád spuštění mostu, nemyslí to s ním ale asi tak zle, neboť odvolání je jen dočasné.

Souvisí s tímto Editovat