Ty Kokso!

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání

[editovat] Ty Kokso!

Ty Kokso! (z českého "Koks") je slovenská nadávka, která vznikla roku 1932 v obci Krásná nad Kysucou.

[editovat] Význam

Ty Kokso! je chápána jako nadávka (zlehčení expresnějších výrazů), dodnes se s ní ale lze setkat také jako pojmenování pracovníků v hutním průmyslu.

[editovat] Historie

Miro Budaj

Miro Budaj (Vlevo)

V třicátých letech 20. století byl v západním Slovensku velmi rozšířený hutní průmysl, ve kterém se jako hlavní palná surovina využíval koks. Koks byl zároveň oblíben mezi místními jako náhražka uhlí, kvůli své vysoké výhřevnosti.

[editovat] Osudový večer 18. listopadu

Místní pracovník železárny v Krásné nad Kysucou Juro Palčiak se rozhodl, že si přilepší metrákem koksu. Dohodl se se svým spolupracovníkem Jánem Kiskou, který mu měl pomoci dovézt ukradený koks k Palčiakovi na chalupu. Vše probíhalo velmi hladce, až do chvíle, kdy již byl koks bezpečně složen v Palčiakově chalupě. V tu chvíli se Kiska rozhodl, že chce větší podíl koksu, než na kterém byli původně smluvení. Došlo tedy k ostré slovní potyčce, jejímž závěrem bylo, že Kiska odešel vše nahlásit četnictvu.

18. listopadu v 20:24 dorazili dva četníci k Palčiakovi domů, kde ho našli i s metrákem ukradeného koksu. Jeden ze zasahujících Miro Budaj zakřičel na Palčiaka „Zle jsi udělal, že ses na špatnou stranu zákona dal. Ty Kokso!“

„Zle jsi udělal, že ses na špatnou stranu zákona dal. Ty Kokso!“ - Miro Budaj 1932

Juro Palčiak dostal jeden rok ve vězení za krádež. Osud autora této nadávky, četníka Mira Budaje není znám.

uncyclopedia