Vánoční skřítek Gorazd

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Gorazd
Staroslovanský vánoční skřítek
Gorazd

Staroslovanský vánoční skřítek Gorazd je známá legendární postavička, jež bývá v zimnních časech k vidění především ve výlohách obchodů, v televizních reklamách a v amerických filmech.

Články s červenou čepicí

Cervena cepice

Gorazd
Kommerzman
Satan Klaus

[editovat] Směšný vzhled

Staroslovanského vánočního skřítka Gorazda pozná snadno i malé rusínské dítě. Bývá zpodobňován jako bělovousý mužík ve směšném červeném oblečku s ještě směšnější špičatou čepicí na hlavě.

K jeho běžným atributům dále patří velký pytel se záhadným obsahem, nevkusné saně a spřežení falešných sobů.

[editovat] Vznešený původ

Gorazd byl kdysi řadový staroslovanský pohanský bůh, konkrétně bůh lišejníku a malých chlupatých věcí (původně ovšem nebyl ani pohanský, ani staroslovanský, první uctívači mu říkali náš bůh). Pobýval si bezstarostně na nebesích (nebo tam někde), bavil se drcením nevěřících a sváděním smrtelnic.

Pak se to ale stalo. Odkudsi z jihozápadu přišli takzvaní křesťané. Prý věrozvěsti, říkali. Byli divně oblečení a tahali s sebou figurky nějakého ukřižovaného člověka. Chtěli, aby všichni přešli k nějakému novému bohu. Gorazd se jim vysmál, ať prý mu toho boha ukážou, že s ním zatočí. Jenže to neměl dělat. Zjevil se onen nový bůh, mnohem mocnější a větší nežli Gorazd. Zatočení se událo naopak. Křesťanský bůh ho zaklel do směšného červeného oblečku se špičatou čepicí a pod pohrůžkou zatracení mu rozkázal, že se jednou za rok musí ukázat všem lidem na světě, aby každý viděl, co se staně těm, kteří nekonvertují ke křesťanství.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Vánoční skřítek Gorazd na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie

Nato se ostatní slovanští bohové usnesli, že s takovým nebožákem na nebesích nebudou a degradovali ho na obyčejného skřítka.[1]

Gorazd se nejprve snažil ze svého prokletí uniknout, soutěžil se smrtí, vsázel se s osudem a tak dále a tak podobně, jak se ale blížil konec roku, rostly v něm obavy. Po polovině prosince prohlásil, že se na to vykašle a šel se ukázat všem lidem světa.

[editovat] Neblahý osud

Jak plynul čas, mnozí si fakt, že se vždy na konci roku všem zjevuje, spojili s Vánocemi a začali pokládat Gorazda za jakéhosi ducha Vánoc. Tak se tomu stalo především v rozumově méně vyvinutých zemích, kupříkladu v Americe. Protože ale Američané nevěděli, jak Gorazda pojmenovat, spojili si ho se svatým Mikulášem, který v Evropě nosí hodným dětem na začátku zimy dárky, a vytvořili tak zcela smyšlenou syntetizovanou postavu - Santu Clause.

Co si o tom myslí nebohý Gorazd, dřívější bůh lišejníku a všech malých chlupatých věcí, v současnosti oběť reklam a hloupých filmů, nevíme.

058 Domácí skřítkové

Bulánek | Gorazd | Kodátek | Kominík | Mikulka | Mžitka | Pikaču | Pokemon | Šmoula | Řvout domácí | Usama | Zášupšák domácí | Zvoníček


  1. To se jim očividně vymstilo, protože počet v ně věřících lidí začal strmě klesat, opětovný vzestup popularity nastal až o 1500 let později.
uncyclopedia