FANDOM


Zákožka svrabová
Zákožka svrabová
Zákožka svrabová pod drobnohledem.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Infratřída: roztoči (Acari)
Čeleď: zákožkovití (Sarcoptidae)
Rod: zákožka (Sarcoptes)
Druh: zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei)


Jedovatý pes

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je drobnohledný roztoč, který způsobuje svrab. Svrab je časté infekční kožní onemocnění, přenosné z člověka (vzácněji zvířete) na člověka. Zákožka svrabová žije celý život v kůži člověka, dospělá samička má velikost 0,3 až 0,4 mm, sameček je poloviční. Oplodněná samička se zavrtává do škáry kůže, kde si vytváří chodbičky, do kterých klade vajíčka.

Dějiny Editovat

Soubor:Svrab.jpg

Do Prahy zavlekly poprve svrab velbloudí karavany brněnských kupců, z Prahy se následně moravský svrab rozšířil do celých Čech. Svrab se tak stal charkteristickým rysem všech zemí koruny české.

Čeští centralisté z obecného postižení svrabem vyvozovali nutnost zřízení unitárního státu. Moravané naproti tomu argumentovali, že svrab je snad to jediné co mají s Čechy společného.

Čas dal za pravdu spíše Moravanům.

Zhruba od roku 1872 totiž svrab mizí v Brně a okolí, brzy pak v celém Moravstánu. Podle doposud neprokázané dermatologické teorie má vymizení svrabu v Moravstánu přímou souvislost se založením pivovaru Starobrno (v Moravstánu je totiž tradičně Starobrno používano nejen jako osvěžující nápoj, ale i jako zázračná medicína, která léčí snad většinu známých chorob).

Zamoření Čech svrabem poskytlo argument radikálním Moravanům, kteří požadují okamžité odtržení od České republiky a založení samostatného státu Morava a vytvoření sanitárního koridoru, který by zabránil znovuzavlečení českého svrabu zpět na Moravu.

Zákožka svrabová je odporný cizopasník a Necyklopedie se dále tomuto roztoči nehodlá věnovat.

SWAG neboli Předkožka svrabová Editovat

Toto onemocnění, přenášené taktéž jistým druhem členovců, napadá lidskou pokožku. Předkožka svrabová (někdy uváděno jako svrbivá) se, narozdíl od zákožky svrabové, specializuje na oblast genitálií (nejčastěji vagíny, ale nepohrdne ani zadkem, nejlépe teplouše) a vektorem je zde pyj, postižený smradonemytickým syndromem (tzv. pták ohnívák). Vědci mu dali název swag (původně svvag), a to jako složeninu slov svrab a vagína. Projevuje se těžkou permanentní svrbitosou a obsedantně drbatačním chováním postižených jedinců. Vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Je jednou pandemií dnešní doby a není radno ho podceňovat. V případě napadení kontaktujte nejbližší mimozemšťany (tzv. mimoně), ti vás tohoto problému zbaví (i za cenu vaší smrti).

Vhodnější články Editovat


Choroby
Exquisite-battery charged Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceMuskulární hypertrofieNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkoloviceŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Bird hand Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Wiki logo Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

Freesex Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti