Zákožka svrabová

Z Necyklopedie

Přejít na: navigace, hledání
Zákožka svrabová
Zákožka svrabová.jpg
Zákožka svrabová pod drobnohledem.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Infratřída: roztoči (Acari)
Čeleď: zákožkovití (Sarcoptidae)
Rod: zákožka (Sarcoptes)
Druh: zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei)


Nebezpečný živočich

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je drobnohledný roztoč, který způsobuje svrab. Svrab je časté infekční kožní onemocnění, přenosné z člověka (vzácněji zvířete) na člověka. Zákožka svrabová žije celý život v kůži člověka, dospělá samička má velikost 0,3 až 0,4 mm, sameček je poloviční. Oplodněná samička se zavrtává do škáry kůže, kde si vytváří chodbičky, do kterých klade vajíčka.

[editovat] Dějiny

Soubor:Svrab.jpg

Do Prahy zavlekly poprve svrab velbloudí karavany brněnských kupců, z Prahy se následně moravský svrab rozšířil do celých Čech. Svrab se tak stal charkteristickým rysem všech zemí koruny české.

Čeští centralisté z obecného postižení svrabem vyvozovali nutnost zřízení unitárního státu. Moravané naproti tomu argumentovali, že svrab je snad to jediné co mají s Čechy společného.

Čas dal za pravdu spíše Moravanům.

Zhruba od roku 1872 totiž svrab mizí v Brně a okolí, brzy pak v celém Moravstánu. Podle doposud neprokázané dermatologické teorie má vymizení svrabu v Moravstánu přímou souvislost se založením pivovaru Starobrno (v Moravstánu je totiž tradičně Starobrno používano nejen jako osvěžující nápoj, ale i jako zázračná medicína, která léčí snad většinu známých chorob).

Zamoření Čech svrabem poskytlo argument radikálním Moravanům, kteří požadují okamžité odtržení od České republiky a založení samostatného státu Morava a vytvoření sanitárního koridoru, který by zabránil znovuzavlečení českého svrabu zpět na Moravu.

Zákožka svrabová je odporný cizopasník a Necyklopedie se dále tomuto roztoči nehodlá věnovat.

[editovat] SWAG

Toto onemocnění přenášené taktéž jistým druhem členovců napadá lidskou pokožku. Na rozdíl od zákožky svrabové se specializuje na genitálie (nejčastěji vagíny, ale nepohrdne ani zadkem, nejlépe teplouše). Vědci mu dali název swag a to jako složeninu slov svrab a vagína. Vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Je jednou pandemií dnešní doby a není radno ho podceňovat. V případě napadení kontaktujte mimozemšťany, ti vás tohoto problému zbaví (i za cenu vaší smrti).

[editovat] Vhodnější články


Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceNemakačenkémieNádorNajbrtObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaZácpaSvrabSyfilisŠkrlaToxoplazmózaZimní virózaZrakovinaŽlutá zimniceŽízeň

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMaterialismusMetapsychická jaringitidaMzeMoribundusMoralismusNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSušiho komplexMatematický ďábelSerbantropieVegetariánstvíVPDSPZávislost na mobilu

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightEditcountitidaHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikipedistéWikichrámWikityranieZastaralé šablonyČeskofilm (Wikipedie TV)

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusJehovismusInkontinenceKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrtiWindows

uncyclopedia